Nový náboj v kauze Čapí hnízdo, premiér Babiš požádal o zastavení trestního stíhání

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 11. 8. 2021 15:50
Podle pokynů Vrchního státního zastupitelství v Praze má dozorový žalobce Jaroslav Šaroch v kauze údajného dotačního podvodu při budování Farmy Čapí hnízdo rozhodnout o případné obžalobě do konce srpna. Ke zvážení mu však přibyl nový podnět. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, hlavní aktér kauzy premiér Andrej Babiš (ANO) podal návrh na zastavení trestního stíhání.
Kvůli možnému dotačnímu podvodu při budování farmy Čapí hnízdo je Andrej Babiš prvním premiérem, který je stíhaný během výkonu funkce (koláž).
Kvůli možnému dotačnímu podvodu při budování farmy Čapí hnízdo je Andrej Babiš prvním premiérem, který je stíhaný během výkonu funkce (koláž). | Foto: Denis Chripák

"Ano, podali jsme návrh na zastavení trestního stíhání," potvrdil Aktuálně.cz premiérův právní zástupce v této kauze Michael Bartončík. Babiš je podle policie strůjcem podvodu, jenž spočíval v nelegálním získání dotace ve výši 50 milionů korun. Z pohledu kriminalistů neměla Farma Čapí hnízdo na subvenci určenou pro malé a střední firmy nárok, protože byla propojená s Babišovým holdingem Agrofert. 

Babiš se obrátil na Městské státní zastupitelství v Praze s žádostí o zastavení stíhání v druhé půli července. Jeho podnět přišel necelé dva měsíce poté, co ho policie navrhla obžalovat. "Nemohu to krátce shrnout, je to argumentačně velmi obsáhlé a cokoliv z toho vytahovat by bylo jen vytržením z kontextu. Ale těch důvodů pro zastavení je tam vícero," dodal za svého klienta advokát Bartončík. 

V obecné rovině však platí, že při obdobných podnětech lze vznést řadu námitek. Advokáti obviněných mohou poukázat na špatně objasněný stav věci či nesprávné hodnocení důkazů policií. Dále se argumentuje tím, že stíhaný skutek se vůbec nestal, a pokud ano, nejedná se o trestný čin.

Babišovi už to jednou vyšlo

Babiš se v trestním řízení zodpovídá z možného dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Pokud se kauza dostane k soudu, v případě uznání viny mu hrozí až 10 let vězení. Jeho podnět představuje protiváhu závěru policie, jež žádá po státním zástupci Šarochovi podání obžaloby. Dozorový žalobce bude oba podněty posuzovat souběžně. Výsledek oznámí najednou se svým konečným rozhodnutím ve věci.

Není obvyklé, že návrhy na zastavení stíhání podané po skončeném vyšetřování vnesou do případu nové poznatky a zásadně ovlivní uvažování žalobce. Dozorový státní zástupce má jako pán trestního řízení o průběhu vyšetřování přehled, nařizuje policii konkrétní úkony a celkově se v kauze podrobně orientuje. 

"V řadě případů je to jakýsi vzkaz soudu. Když dostane soudce obžalobu, pročte si spis a první, co tam má, je návrh obviněného na zastavení stíhání. To může vést k tomu, že soudce nařídí předběžné projednání obžaloby a vrátí to zpátky vyšetřovatelům," řekl už dříve Aktuálně.cz k možnému významu takového návrhu zkušený trestní advokát Tomáš Sokol. 

Na druhou stranu premiérovi už jednou takový tah vyšel. Když Šaroch v kauze v létě 2019 rozhodoval poprvé, trestní stíhání skutečně zastavil. Až zásah tehdejšího nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana vedl k obnově vyšetřování. Případ rozkrýval kriminalista Pavel Nevtípil, který po druhém uzavření případu letos na sklonku května odešel od policie.

Do konce srpna? Ne tak úplně

Podle vnitřních regulí Městského státního zastupitelství v Praze se má žalobce s návrhem na obžalobu vypořádat do měsíce, v případe náročnějších trestních věcí má k dispozici měsíce dva. Spis ke kauze Čapí hnízdo čítá 34 tisíc listů. Jak upozornil server Seznam Zprávy, dohledové vrchní státní zastupitelství uložilo Šarochovi rozhodnout do konce srpna.

Tento termín však podle informací Aktuálně.cz není nepřekročitelný. Posunout ho mohou případná nová zjištění, která se Šarochovi během rozhodování mohou dostat do ruky. Babišův návrh na zastavení trestního stíhání může představovat jeden z nich. Aktuální dění v případu městské státní zastupitelství nekomentuje.

"V současné době se nebudeme k věci blíže vyjadřovat. Státní zástupce se nejpozději do meritorního zpracování věci vypořádá se všemi podáními či podněty, které budou učiněny. Veřejnost pak bude prostřednictvím sdělovacích prostředků o způsobu vyřízení věci informována, a to po vydání rozhodnutí a jeho rozeslání," sdělil Aktuálně.cz mluvčí úřadu Aleš Cimbala.

Firma propojená s holdingem

Vedle Babiše vyzvala policie státního zástupce k podání obžaloby i na jeho někdejší spolupracovnici Janu Mayerovou. Podstata případu spočívá v tom, že firma později pojmenovaná Čapí hnízdo byla součástí holdingu Agrofert. Aby na dotaci dosáhla, z koncernu se vydělila. Po konci takzvané pětileté lhůty udržitelnosti se do holdingu začlenila zpátky. Podle policie však byla s koncernem propojená celou dobu.

Právě Babiš s Mayerovou mají být zodpovědní za to, že firma při vyřizování dotace své vazby na Agrofert zatajila. Když vyšetřovatel Nevtípil případ na jaře 2019 uzavíral poprvé, navrhl postavit před soud vedle Babiše a Mayerové další čtyři lidi. Mezi nimi byli premiérova manželka Monika, dcera Adriana Bobeková nebo bývalý manažer Agrofertu Josef Nenadál. Zastavení stíhání v jejich případě však u nejvyššího žalobce Zemana obstálo.

Babiš od počátku objasňování případu tvrdí, že se ničeho trestného nedopustil. Kauzu označuje za účelovou. "Od začátku tvrdím, že je to politický proces. Že kdybych nebyl v politice, tak nikdo o Čapím hnízdě neslyšel. Na mně se stále organizují nějaké aféry, které se někdo snaží tvořit z minulosti, je to 12 let stará věc," řekl třeba. Vinu dlouhodobě odmítá i Jana Mayerová.

Jak šel čas s Čapím hnízdem

 • 24. listopadu 2015 podal anonymní autor k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření, že ve věci Čapího hnízda došlo ke zločinnému spolčení
 • 29. prosince 2015 pražská policie oznámila, že zahájila prověřování případu pro podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU
 • 10. srpna 2017 obdržela Poslanecká sněmovna žádost o vydání k trestnímu stíhání Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO, bývalého manažeru Agrofertu, Jaroslava Faltýnka, 6. září je policii vydala
 • 21. listopadu 2017 po sněmovních volbách si policie znovu řekla o vydání obou mužů ke stíhání, poslanci vyhověli 19. ledna 2018
 • 3. května 2018 oznámilo Městské státní zastupitelství v Praze, že žalobce Šaroch zastavil stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí
 • 17. dubna 2019 policie navrhla obžalovat premiéra Babiše a dalších pět lidí kvůli možnému dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů EU
 • 30. srpna 2019 dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení stíhání včetně premiéra Babiše
 • 13. září 2019 vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím oznámil, že závěr svého podřízeného potvrdil
 • 4. prosince 2019 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a dotační manažerky projektu Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo jako nezákonné a předčasné.
 • 31. května 2021 hlavní vyšetřovatel případu Pavel Nevtípil navrhl státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, aby Andreje Babiše a Janu Mayerovou obžaloval
 • v červenci 2021 premiér Andrej Babiš podal návrh na zastavení trestního stíhání
 • 31. srpna 2021 Jaroslav Šaroch vrátil policistům spis ke kauze k došetření
 • 20. září 2021 kriminalisté odevzdali žalobci doplněný spis s návrhem na podání obžaloby
 • 9. listopadu 2021 žalobce Šaroch požádal o opětovné vydání Andreje Babiše ke stíhání po jeho znovuzvolení poslancem
 • 30. listopadu 2021 uplynula lhůta pro dodání finálního posudku, jenž zadal žalobce v průběhu října, znalec ho dodal 6. prosince
 • 3. března 2022 vydala Poslanecká sněmovna Andreje Babiše k trestnímu stíhání
 • 21. března 2022 dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch obžaloval Andreje Babiše z pomoci k dotačnímu podvodu a Janu Nagyovou (dříve Mayerovou) z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie
 • 12. září 2022 začalo u Městského soudu v Praze hlavní líčení
 • 9. ledna 2023 senát soudce Jana Šotta zprostil Andreje Babiše a Janu Nagyovou obžaloby
 • 5. dubna 2023 soudce Šott dokončil odůvodnění rozsudku.
Zdroj: Jan Horák

Babiš o Čapím hnízdě: Je to nejlepší projekt, který jsem vymyslel

Babiš o Čapím hnízdě: Je to nejlepší projekt, který jsem vymyslel | Video: ČT / Český žurnál, Matrix AB, Vít Klusák (2015)
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy