Státní zástupce podal obžalobu na Víta Bártu v kauze odposlechů Béma a Janouška

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2019 16:28
Státní zástupce podal obžalobu na někdejšího šéfa Věcí veřejných a exministra dopravy Víta Bártu a policistu Jana Petržílka v kauze vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Informovala o tom Česká televize. Bárta a Petržílek v případu čelí stíhání od roku 2013.
Vít Bárta.
Vít Bárta. | Foto: Vojtěch Marek

"Podání obžaloby v této věci mohu potvrdit. Bližší informaci k jejímu obsahu ale nemohu poskytnout, protože je vedena v utajeném režimu," uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala bez dalších podrobností.

Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci řekla, že soud obžalobu eviduje od dnešního odpoledne a že se týká dvou mužů. Doplnila, že kauzu dostal na starost senát soudkyně Zuzany Zápalkové.

Odposlechnuté telefonické hovory Janouška a Béma, v nichž se muži oslovují "Mazánku" nebo "Kolibříku", zveřejnila v březnu 2012 Mladá fronta Dnes. Odposlechy odhalují Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Deník tehdy uvedl, že nahrávky pořídila v roce 2007 Bezpečnostní informační služba (BIS).

Odposlechnuté telefonické hovory naznačovaly Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Z odposlechů například vyplývá, že Janoušek mohl mít vliv na rozhodování o územním plánu Prahy, o prodejích pozemků či personální politice hlavního města.

Podle informací zveřejněných MfD z telefonických odposlechů vyplývá, že Bém zval lobbistu Janouška do Obecního domu na neformální poradu o podobě územního plánu, "jako by byl Janoušek nějaký oficiální radní". "Pavel (Bém) mi psal, že tématem jednání bude územní plán. Tak tam jdu," říká v odposleších Janoušek. 

Bárta byl na podzim roku 2013 obviněn z toho, že v roce 2009 jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Petržílka, aby zmíněné citlivé dokumenty vynesl. Petržílek, který v době svého zadržení vedl u protikorupční policie odbor analytiky a informatiky, skončil po zatčení ve vazbě. Bártu policisté stíhali na svobodě.

Bárta po zadržení uvedl, že se ničeho nezákonného nedopustil. Petržílek řekl, že BIS je jeho srdcová záležitost a nikdy by ji nezradil.

 

Právě se děje

Další zprávy