Prouzovi chybí bezpečnostní prověrka. Mám zažádáno, je to předvolební útok, brání se

Domácí Domácí
Aktualizováno 14. 12. 2016 11:49
Tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, který má mít v ČSSD na starosti předvolební kampaň, nemá potřebnou bezpečnostní prověrku. Informaci, že Prouzovi už bezmála rok osvědčení od Národního bezpečnostního úřadu chybí, přinesl deník MF Dnes. Státní tajemník se nařčení brání, jde podle něj o zahájení předvolebního boje ze strany Babišova hnutí ANO.
Tomáš Prouza.
Tomáš Prouza. | Foto: Economia

Praha – Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza nemá potřebnou bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrně, která je k vykonávání jeho funkce nezbytná. Prouza prověrku přitom měl mít již od 1. ledna 2016, kdy se na jeho post začal vztahovat služební zákon. Informoval o tom ve středu deník MF Dnes.

Že vlivný muž ČSSD Prouza už bezmála rok prověrku nemá, deníku potvrdily čtyři na sobě nezávislé zdroje z řad sociální demokracie i Úřadu vlády.

Prouza na svém facebookovém profilu v reakci uvedl, že má zažádáno o prověrku na stupeň tajné, a splňuje tak zákonné podmínky pro působení ve funkci. Podle něj deník, který patří do koncernu ministra financí Andreje Babiše, kauzu ohledně jeho prověrky rozvířil v rámci předvolebních bojů. Prouza se totiž má podílet na volební kampani ČSSD.

"Podmínkou pro jmenování do funkce náměstka pro řízení Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády po vyhraném výběrovém řízení bylo buďto předložit platnou prověrku, nebo o ni požádat," napsal Prouza. "Mou žádost Národní bezpečnostní úřad řádně projednává," dodal.

Za státního tajemníka se postavil i mluvčí vlády Martin Ayrer. "Náměstek Prouza splňuje všechna zákonem daná kritéria pro výkon své funkce, včetně postupu ve věci bezpečnostní prověrky," napsal ve středu.

Tomáš Prouza je ekonom, bývalý náměstek ministra financí a nyní je státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR. Pravděpodobně se stane i volebním manažerem strany.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy