Praha - Ve stejné době, kdy vláda vymýšlela, jak kvůli nezvládnutému rozvoji slunečních elektráren zamezit skokovému zdražení elektřiny, naplánovala státní společnost ČEZ "protiakci".
Rozhodla se do konce roku spustit nové fotovoltaické parky, aby stihnula loňské výhodné výkupní ceny solárního proudu. Ovšem právě kvůli příliš vysokým výkupním cenám hrozilo, že letos elektřina výrazně podraží.
Tři solární elektrárny ČEZu spuštěné v prosinci patří zároveň mezi největší fotovoltaické parky v zemi. Dvě z nich - v Ralsku a Mimoni - byly připojeny do sítě 48 hodin před tím, než pro solární elektrárny skončily zlaté časy a výkupní cena jejich proudu se propadla o polovinu.
"Realita je taková, že stát svůj ČEZ moc neovládá," řekl Aktuálně.cz Edvard Sequens ze sdružení Calla a člen někdejší Pačesovy energetické komise.
Calla spolu s Hnutím Duha a Ekologickým právním servisem přitom v září vyzvaly státní ČEZ, aby odložil spuštění svých velkých solárních parků až na letošní rok, kdy začaly platit nižší výkupní ceny proudu. "A nestal by se součástí zlatokopectví," dodal Jan Šrytr z Ekologického právního servisu.
Vlastní projekty jsme zastavili, říká ČEZ
Společnost ČEZ ovšem od počátku neměla v úmyslu spuštění svých solárních parků odkládat.
"Na rozdíl od některých jiných subjektů na trhu jsme nejpozději na konci letošního léta veřejnost seznámili se všemi fotovoltaickými elektrárnami, u nichž bylo našim cílem získat výkupní ceny roku 2010," řekl Aktuálně.cz Martin Schreier, mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje.
Schreier připomněl, že ČEZ se vzdal vlastních projektů o celkovém výkonu asi 300 megawattů, aby nepodporoval nekontrolovatelný nárůst fotovoltaiky.
Elektárenská firma tak například vycouvala ze svého plánu na solární park ve své elektrárně ve Chvaleticích. ČEZ tvrdí, že pouze nakoupil projekty, které už mají všechna povolení, a bylo jen otázkou času, kdo je koupí.
"Jelikož jde o jistou investici, vždy soutěžíme i s dalšími zahraničními investory. Jsme přesvědčeni, že pro české občany je lepší, pokud se zisk občanům ze 70 procent vrátí zpět přes vlastnictví v ČEZ, než zcela odteče do zahraničí," řekl Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ.
Na trhu máme jen malý podíl
Vedení společnosti se brání, že záměrným odložením spuštění slunečních elektráren do méně výhodného období by poškodilo své akcionáře. A vládní opatření na zamezení skokového zdražení proudu ČEZ poznamenalo také, bude muset platit daň ze solárního proudu nebo daň z emisních povolenek.
ČEZ navíc tvrdí, že jeho podíl na fotovoltaickém trhu je minimální. "Potvrzují se naše odhady marginálního tržního podílu ve výši asi šest až sedm procent. Na energetickém trhu v Česku je přitom náš podíl přes 70 procent. Je tedy zjevné, že jsme investovali méně, než by to odpovídalo našemu celkovému postavení v české energetice," poznamenal Martin Schreier z ČEZ.