Stát zaplatí SNK-ED půl milionu. Za Sobotku a Tlustého

17. 9. 2008 12:20
Strana nedostala příspěvek za získané mandáty
Logo SNK ED
Logo SNK ED | Foto: SNK ED

Praha - Pražský městský soud snížil o 300 tisíc odškodné za nemajetkovou újmu politické straně SNK-ED, které dva bývalí ministři financí Bohuslav Sobotka z ČSSD a Vlastimil Tlustý z ODS odmítli vyplatit státní příspěvek za mandáty získané v obecních volbách v roce 2002.

Stát přesto musí straně, která mandáty získala pod původním názvem Evropští demokraté, vyplatit půl milionu korun. Odškodné, které vyměřil soud prvního stupně se blížilo osmi stům tisícům korun.

"Pro nás je to vítězství, i přesto že částka je o něco nižší. U soudu jasně zaznělo, že ministři Sobotka a Tlustý ignorovali soudní rozhodnutí," uvedl advokát Stanislav Polčák.

Soudce v odůvodnění uznal, že stát stranu poškodil. Než se dostala k penězům, které jí náležely, proběhly patery volby. "Byl porušen systém volné soutěže politických stran," řekl předseda senátu Aleš Šťastný. 

Stát přišel o milion? Přijde ještě o třicet?

Spolu s úroky z peněz za mandáty v zastupitelstvu už stát kvůli této kauze přišel o rovný milion korun.

Podle Polčáka by stát měl peníze vymáhat přímo po odpovědných osobách - obou exministrech. „Zákon stanovuje, že pokud
stát kohokoli odškodnil za své nezákonné rozhodnutí nebo nesprávný  úřední postup, má právo na úhradu této částky proti těm úředním osobám, které škodu způsobily. Dnes byla pravomocně určena výše škody státu, na řadě je její náhrada," podotkl advokát.

Ministerstvo financí ale nic podobného nechystá. "Nedošlo k porušení zákonných povinností a natož zaviněnému. Podle analýz, které máme částku vymáhat nemůžeme," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministertva Ondřej Jakob.

Exministr Sobotka se hájí, že nemohl postupovat jinak a škodu, která státu vnikla ze svého platit nechce.¨

"Striktně jsem se držel doporučení rozkladové komise ministerstva financí, právníků ministertva vnitra i externích právníků. Ti všichni doporučovali peníze nevyplácet," říká Sobotka. Podle něj první určité rozhodnutí soudu bylo až rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v roce 2006. "Na jeho základě pak strana příspěvky dostala," dodal.

Další ztráty pro stát mohou ještě přibýt. Právní nástupci strany SNK- ED žalují stát ještě o hmatatelnější majetkovou újmu. U obvodního soudu pro Prahu 1 žádají celkem 31 milionů korun.

Tyto peníze se dají na rozdíl od nemajetkového "morálního" odškodění snáze doložit. Jsou to například příspěvky za mandáty, které strany amohla získat, kdyby disponovala obnosem, který ji stát zadržoval.

Patnáct mandátů zdarma

Jaká je historie případu? Ministerstvo financí pod vedením sociálnědemokratického ministra Sobotky - a následně i za Vlastimila Tlustého - straně Evropští demokraté nevyplácelo příspěvky za 15 mandátů v pražském zastupitelstvu v rozpětí let 2002 až 2007.

Celkem šlo o 15 milionů korun.

Stranu Evropští demokraté založil v červenci 2002 exprimátor Jan Kasl. K založení strany se odhodlal krátce poté, co se musel vzdát postu primátora za ODS, protože kritizoval poměry na pražském magistrátu.

Již v podzimních komunálních volbách strana v Praze uspěla. Tady je možné zaznamenat počátek sporu. Kasl šel do voleb pod názvem "Demokraté Jana Kasla - Sdružení politické strany Evropští demokraté a nezávislí kandidáti".

Právě na tom tehdejší sociálnědemokratický ministr Sobotka vystavěl svou argumentaci. Zákon hovořil jen o příspěvku stranám, hnutím a jejich koalicím. Nikoli sdružením, jak měla v názvu Kaslova strana.

Bohuslav Sobotka se tohoto výkladu zákona držel i přesto, že jej soudy minimálně třikrát upozornily, že Evropští demokraté jsou v právu. Kauzou se postupně zabýval městský, ústavní a Nejvyšší správní soud. 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Starostové shánějí podpisy pro mimořádnou schůzi k suchu. Je zbytečná, tvrdí Brabec

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) sbírá podpisy na svolání mimořádné schůze Sněmovny k otázce sucha a nakládání s vodou, řekl šéf sněmovního klubu Jan Farský. Na schůzi, které podle něj už přislíbili podporu Piráti, by se měly přednostně probrat vládní i opoziční návrhy, které mají boj proti suchu podpořit. Také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes řekla, že její strana schůzi podpoří.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) svolání schůze považuje za zbytné, o otázce sucha se podle něj může diskutovat i při debatě například o vodním zákoně.

Farský uvedl, že téma sucha bylo v poslední době odsunuto do pozadí kvůli epidemii koronaviru, ale problém zůstává. "Bohužel vláda k suchu víc mluví, než dělá," řekl. Na programu mimořádné schůze k suchu by podle STAN mělo být osm předpisů, které sucho nějakým způsobem řeší. Jde o vládní zákon, několik předpisů STAN, ale i návrh KSČM, uvedl Farský.

Další zprávy