Stát zaplatí SNK-ED půl milionu. Za Sobotku a Tlustého

17. 9. 2008 12:20
Strana nedostala příspěvek za získané mandáty
Logo SNK ED
Logo SNK ED | Foto: SNK ED

Praha - Pražský městský soud snížil o 300 tisíc odškodné za nemajetkovou újmu politické straně SNK-ED, které dva bývalí ministři financí Bohuslav Sobotka z ČSSD a Vlastimil Tlustý z ODS odmítli vyplatit státní příspěvek za mandáty získané v obecních volbách v roce 2002.

Stát přesto musí straně, která mandáty získala pod původním názvem Evropští demokraté, vyplatit půl milionu korun. Odškodné, které vyměřil soud prvního stupně se blížilo osmi stům tisícům korun.

"Pro nás je to vítězství, i přesto že částka je o něco nižší. U soudu jasně zaznělo, že ministři Sobotka a Tlustý ignorovali soudní rozhodnutí," uvedl advokát Stanislav Polčák.

Soudce v odůvodnění uznal, že stát stranu poškodil. Než se dostala k penězům, které jí náležely, proběhly patery volby. "Byl porušen systém volné soutěže politických stran," řekl předseda senátu Aleš Šťastný. 

Stát přišel o milion? Přijde ještě o třicet?

Spolu s úroky z peněz za mandáty v zastupitelstvu už stát kvůli této kauze přišel o rovný milion korun.

Podle Polčáka by stát měl peníze vymáhat přímo po odpovědných osobách - obou exministrech. „Zákon stanovuje, že pokud
stát kohokoli odškodnil za své nezákonné rozhodnutí nebo nesprávný  úřední postup, má právo na úhradu této částky proti těm úředním osobám, které škodu způsobily. Dnes byla pravomocně určena výše škody státu, na řadě je její náhrada," podotkl advokát.

Ministerstvo financí ale nic podobného nechystá. "Nedošlo k porušení zákonných povinností a natož zaviněnému. Podle analýz, které máme částku vymáhat nemůžeme," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministertva Ondřej Jakob.

Exministr Sobotka se hájí, že nemohl postupovat jinak a škodu, která státu vnikla ze svého platit nechce.¨

"Striktně jsem se držel doporučení rozkladové komise ministerstva financí, právníků ministertva vnitra i externích právníků. Ti všichni doporučovali peníze nevyplácet," říká Sobotka. Podle něj první určité rozhodnutí soudu bylo až rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v roce 2006. "Na jeho základě pak strana příspěvky dostala," dodal.

Další ztráty pro stát mohou ještě přibýt. Právní nástupci strany SNK- ED žalují stát ještě o hmatatelnější majetkovou újmu. U obvodního soudu pro Prahu 1 žádají celkem 31 milionů korun.

Tyto peníze se dají na rozdíl od nemajetkového "morálního" odškodění snáze doložit. Jsou to například příspěvky za mandáty, které strany amohla získat, kdyby disponovala obnosem, který ji stát zadržoval.

Patnáct mandátů zdarma

Jaká je historie případu? Ministerstvo financí pod vedením sociálnědemokratického ministra Sobotky - a následně i za Vlastimila Tlustého - straně Evropští demokraté nevyplácelo příspěvky za 15 mandátů v pražském zastupitelstvu v rozpětí let 2002 až 2007.

Celkem šlo o 15 milionů korun.

Stranu Evropští demokraté založil v červenci 2002 exprimátor Jan Kasl. K založení strany se odhodlal krátce poté, co se musel vzdát postu primátora za ODS, protože kritizoval poměry na pražském magistrátu.

Již v podzimních komunálních volbách strana v Praze uspěla. Tady je možné zaznamenat počátek sporu. Kasl šel do voleb pod názvem "Demokraté Jana Kasla - Sdružení politické strany Evropští demokraté a nezávislí kandidáti".

Právě na tom tehdejší sociálnědemokratický ministr Sobotka vystavěl svou argumentaci. Zákon hovořil jen o příspěvku stranám, hnutím a jejich koalicím. Nikoli sdružením, jak měla v názvu Kaslova strana.

Bohuslav Sobotka se tohoto výkladu zákona držel i přesto, že jej soudy minimálně třikrát upozornily, že Evropští demokraté jsou v právu. Kauzou se postupně zabýval městský, ústavní a Nejvyšší správní soud. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy