Stát věděl o pochybné VŠ, studenty v tom nechal

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
27. 2. 2009 17:05
Majitelka soukromé školy nemá problémy poprvé
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Studenti soukromé Vysoké školy cestovního ruchu ve středu zjistili, že ačkoliv si zaplatili školné a složili zkoušky, titul nedostanou. Ministerstvo školství ruší škole akreditaci - výuka je podle úřadu slabá.

Online deník Aktuálně.cz zjistil, že akreditaci získala pro školu Zdeňka Bastlová. Přičemž úřadům nijak nevadilo, že tato žena musela v minulosti zavřít kvůli velkým potížím už dvě soukromé školy.

"Ministerstvo samozřejmě o předchozích aktivitách paní zakladatelky vědělo. Žádost o udělení státního souhlasu a akreditaci studijního programu je ovšem posuzována nestranně a transparentně," reagovala na dotaz Aktuálně.cz mluvčí Helena Müllerová.

"Rozhodující a jediné kritérium pro udělení akreditace je kvalita navrženého studijního programu a jeho zabezpečení," vysvětlila.

Licenci škola dostala ještě za vlády ČSSD.

Z Brandýsa do Prahy

Bastlová založila v průběhu let několik soukromých škol - tenisové gymnázium v Brandýse nad Labem, všeobecné gymnázium v pražských Holešovicích, střední a vyšší školu odbornou cestovního ruchu. Ve všech případech je ve školním rejstříku uvedena jako jedna právnická osoba.

Už s první školou ovšem měla velké problémy. "Šlo to nějak k soudu," lovila v paměti vedoucí odboru školství v Brandýse nad Labem Anna Veselá.

Učitelé tam podle ní nebyli spokojení a projekt rychle skončil. Škola se nakonec musela z budovy někdejší pedagogické fakulty odstěhovat. "Myslím, že někam do Prahy, nebo ku Praze," uzavřela Veselá.

Povinné testy moči

Ani tam ale Zdeňka Bastlová zjevně neuspěla. Jen co se chodby soukromého gymnázia, střední školy a vyšší odborné školy na Ortenově náměstí zaplnily studenty, začaly se množit stížnosti. Na stole je měli školní inspektoři, pracovníci pražského odboru školství i ministerstva.

Ředitelka totiž testovala studentům vzorky moči. Pokud test prokázal, že student užíval drogu, musel školu okamžitě opustit. O peníze ale škola nepřišla.

Smlouva, kterou rodiče podepsali, totiž hovořila jasně: Pokud ústav studenta vyloučí, musí zaplatit polovinu školného za roky, které mu do konce studia zbývaly.

Studium na vyšší odborné škole trvá tři roky. Jak se k němu vyjadřovali a stále vyjadřují studenti, si můžete přečíst na těchto stránkách: http://www.zkousky-nanecisto.cz/prijimacky/gymnazium-ortenovo-nam.-stredni-odborna-skola-a-vyssi-odborna-skola,-spol.s.r.o

Co se v tomto případě děje s penězi, které škola dostává na studenta od státu, tehdy neodpovědělo ani vedení školy, ani příslušné úřady.

Ve škole probíhal v čase návštěvy Den otevřených dveří.
Ve škole probíhal v čase návštěvy Den otevřených dveří. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Roční školné přitom činilo 20 tisíc korun. A ze státní kasy sem ročně plynulo dalších 11 milionů. Alespoň podle údajů pražského magistrátu, pod který škola spadá. Na každého ze zhruba 350 žáků stát posílal 31 tisíc korun.

"Nevnímám to pozitivně," vyjádřil se tehdy ke konfliktu ministerský náměstek Petr Špirhanzl. Ministerstvo sice může vyškrtnout školu z registru, nic z toho ale neudělalo.

Ve škole se odehrálo i několik kontrol České obchodní inspekce. Výsledky ale úřad zveřejnit nechtěl.

Odstoupit od smlouvy můžete, ale stejně platíte

Vzdělávací ústav v Praze stále působí. Nabízí obor cestovní ruch a studenti platí 13 050 korun za semestr. Jak se problémy se studenty a placením penále vyřešily, nechtěla škola prozradit.

Studium cestovního ruchu

Vysoká škola cestovního ruchu a teritoriálních studií

  • Studuje ji 103 posluchačů
  • Studium trvá 6 semestrů, končí obhajobou bakalářské práce a získáním titulu Bc.
  • 1 semestr (půl roku) stojí 24 000 Kč
  • Akreditaci původně ministerstvo školství udělilo dne 30.listopadu 2007, nyní ji škole odňalo 

Vyšší odborná škola cestovního ruchu

  • Studium trvá 6 semestrů a končí obhajobou absolventské práce a získáním titulu DiS.
  • 1 semestr (půl roku) stojí 13 050 Kč

"Já nevím, že by se něco takového řešilo. Nevím, co bych vám k tomu mohla říct a ani nechci k tomu nic říkat. Vím, že byste to nenapsala tak, jak bych to řekla," reagovala na dotaz Aktuálně.cz pracovnice sekretariátu školy. Jméno neřekla, nikdo z vedení podle ní ve škole nebyl.

Smlouva, kterou škola vyvěsila na svých internetových stránkách, ovšem stále hovoří o vysoké pokutě. Student školné musí zaplatit v každém případě. Ať už se k odchodu ze studia rozhodne sám, nebo od smlouvy odstoupí škola.

Úřady mlčí

Co tedy se školami bude? Vysoká škola pravděpodobně zanikne, i když stále může podat proti rozhodnutí ministerstva rozklad - což už oznámila, že udělá. Ale střední škola zůstane. "Pokud jde o záležitosti občansko-právního charakteru, ty nám nepřísluší," vysvětlila Helena Müllerová z ministerstva.

Podobně odpověděl i odbor školství pražského magistrátu.

Redakce Aktuálně.cz se snažila získat i vyjádření majitelky škol Zdeňky Bastlové. Několik dnů ale nezvedala telefony a sehnat se ji nepodařilo ani ve školách. Její podřízení shodně tvrdili, že tam není.

 

Právě se děje

Další zprávy