Soukromá VŠ končí. Studenti ani učitelé nic netušili

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
25. 2. 2009 12:56
Škola se chce bránit, podala odvolání

Praha - Zaplatili školné, složili potřebné zkoušky, přesto jejich studium pravděpodobně brzy skončí.

Přes sto posluchačů soukromé Vysoké školy cestovního ruchu a teritoriálních studií v pražských Holešovicích se dnes z médií dozvědělo, že studují obor, jemuž záhy skončí akreditace. Tu odebralo ministerstvo školství. Důvod: málo kvalitních učitelů a téměř žádná publikační činnost.

Zprávu jako první přineslo Právo.

Proč končí? Je slabá

"Důvody odebrání akreditace by se daly shrnout dvěma slovy - nedostatečná kvalita," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva školství Helena Müllerová.

Úřadu vadí například to, že se na škole během jednoho roku obměnil pedagogický sbor dokonce dvakrát. Přestože škola přednáší jen jeden studijní obor, a to "Cestovní ruch". Na škole tak dnes působí takoví lidé, kteří se oborem cestovní ruch nikdy odborně nezabývali, nebo se k němu dostali jen okrajově.

"Řada z nich současně učí i na dalších univerzitách, a to v nezanedbatelných úvazcích. Jinými slovy - ta škola není schopna dostatečně kvalitně zajistit výuku," uzavřela Müllerová.

Ministerstvo proto podle ní respektovalo doporučení nezávislé Akreditační komise dál obor na škole neudržovat.

Výuka pokračuje

Obor škola nabízí teprve od loňského října. Podle vyjádření rektora Otakara Němce, které škola vyvěsila na svých webových stránkách, se bude ve výuce pokračovat. "Probíhá beze změny," píše rektor.

"Jelikož vznesené výhrady se neopírají o pravdivé informace, vedení školy a rektor podali odvolání k Rozkladové komisi ministerstva," píše mimo jiné rektor Němec. Důvody, které mohly ovlivnit události, je podle něj konkurence, závist a boj o studenty.

Podle deníku Právo byl ale v první chvíli informací o konci školy překvapen.

Vysoká škola také stále láká uchazeče o studium. Zítra se koná jeden z oficiálních dnů otevřených dveří, studenti mohou také stále podávat přihlášky. K jejich přijetí je nutné zaplatit manipulační poplatek 500 korun.

Rozhodne ministr

Škola má stále šanci se bránit. Referent tiskového odboru ministerstva Ondřej Gabriel upozornil, že nyní začíná běžet patnáctidenní lhůta, kdy může škola podat rozklad. Konečné slovo pak bude mít ministr.

Obor Cestovní ruch je ale podle Gabriela v Praze možné studovat na vícero školách, posluchači by proto po dohodě mezi vysokými školami nemuseli mít problém s uplatněním. "Vrácení školného je věcí individuálních smluv a tedy smluvních stran. Tou ministerstvo školství není," uzavřel Gabriel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy