Praha/Blahutovice - Stát si chce v Blahutovicích na severní Moravě pojistit místo pro případnou stavbu další, třetí jaderné elektrárny v zemi.
Oblast u Nového Jičína by měl pro nový zdroj elektrické energie chránit celorepublikový územní plán, jehož návrh vypracovalo ministerstvo pro místní rozvoj. Předlohu by měla v pondělí projednat vláda.
Ačkoli se v konečné verzi Politiky územního rozvoje, jak se strategický dokument oficiálně nazývá, přímo o jaderné elektrárně nepíše, z textu je patrné, že by se v novém zdroji měla získávat energie štěpením jádra.
V předloze se totiž spolu s novým energetickým zdrojem zmiňuje i o nové vodní nádrži, kterou ke svému provozu jaderná elektrárna potřebuje. Navíc o Blahutovicích se jako o vhodném místě pro jadernou elektrárnu hovoří už desítky let.
Elektrárna má nahradit dosluhující zdroje
V kapitole elektroenergetika se uvádí, že se vymezí plocha pro Blahutovice včetně koridoru pro vyvedení elektrického výkonu a potřebné vodní nádrže.
"Důvodem je dlouhodobá územní ochrana ploch pro případnou budoucí výstavbu elektráren a tím umožnění náhrady těch, kterým končí životnost," stojí v návrhu Politiky územního rozvoje, který má Aktuálně.cz k dispozici.
Ministerstvo průmyslu ve spolupráci s dalšími resorty by přitom do roku 2011 měly "dořešit lokalizaci plochy pro umístění vodní nádrže s potřebnou kapacitou".
Bursík byl proti, marně
Případná stavba nové jaderné elektrárny se do návrhu celorepublikového územního plánu, který by po schválení vlády měly respektovat i kraje a obce, dostala i přesto, že s tím ještě za předchozí Topolánkovy vlády ministerstvo životního prostředí a nevládní organizace.
Tehdejší ministr Martin Bursík marně požadoval, aby byla kapitola o Blahutovích z návrhu Politiky územního rozvoje úplně vyškrtnuta.
Argumentoval i tím, že dosud není zcela vyřešeno, co s vysoce radioaktivním odpadem z atomových elektráren. Neuspěly ani nevládní organizace, které připomněly, že o stavbě nových reaktorů v Blahutovicích neuvažuje v tuto chvíli ani ČEZ.
Podle Martina Římana, exministra průmyslu Topolánkovy vlády jde ovšem v případě Blahutovicích o dlouhodobou koncepci. Nová elektrárna by se tam mohla postavit až za desítky let.
"Jsem přesvědčen, že v horizontu dvaceti až třiceti let to nastane," řekl Říman v rozhovoru pro týdeník Euro.
Hnutí žádají vládu: Odložte zprávu!
Organizace Ekologický právní servis nyní vyzvala vládu Jana Fischera, aby dokument na pondělním jednání odložila a vůbec neprojednávala .
"Je nepřijatelné, aby o takto závažné koncepci, ve které se de facto rozhoduje například o nových jaderných elektrárnách, rozhodovala vláda bez politického mandátu a bez předchozí hlubší veřejné diskuse," řekl Martin Fadrný z Ekologického právního servisu.
S případnou stavbou nové jaderné elektrárny v Blahutovích nesouhlasí ani Tomáš Machýček, starosta Jeseníku nad Odrou, pod něhož Blahutovice patří.
"Naše vyjádření je zcela jednoznačné. Vůbec si nedovedu představit, že by to tady mělo být," řekl Aktuálně.cz Machýček.
Plán pochází ze 70. let
Záměr výstavby jaderných bloků v Blahutovicích u Nového Jičína vychází z koncepce rozvoje jaderné energetiky v ČSSR ze 70. let minulého století. Ta předpokládala aspoň jednu velkou jadernou elektrárnu v každém z tehdejších krajů.
Vážné úvahy o Blahutovích se vedly ještě na přelomu 80. a 90. let, kdy se rozhodovalo i o osudu Temelína. Nevládní organizace tvrdí, že Blahutovice jsou nevhodným místem například kvůli nepříznivým geologickým podmínkám.
Blahutovice se ovšem stále objevují v různých dokumentech. Naposledy v Územním plánu velkého územního celku Beskydy, který byl schválen vládou v roce 2002.
"V dokumentu se ovšem neuvádí palivo případné elektrárny," řekl Aktuálně.cz Edurad Sequens z ekologického sdružení Calla. Když se proti územnímu plánu Beskydy postavila města Kopřivnice, Nový Jičín, Odry a další, dostaly před několika lety odpověď z ministerstva pro místní rpzvoj:
"Požadavek na ochranu územní rezervy vyplývá z faktu, že nároky na umisťování jaderně energetických zdrojů jsou velmi přísné, a proto je třeba, aby současná generace chránila území přijatelná pro výstavbu jaderných elektráren pro generace budoucí."
Mluvčí moravskoslezského krajského úřadu Šárka Vlčková uvedla, že s Blahutovicemi se počítá i v novém územním plánu tohoto kraje. "Máme to navrženo jako územní rezervu pro velký energetický zdroj," řekla Aktuálně.cz Vlčková.