Stát rozdává miliardy na zateplování. Jak je získat?

Pavel Baroch
7. 4. 2009 15:00
Odstartoval největší ekologický program pro domácnosti
Dvoubarevný kouř - obrázek minulosti? Ilustrační snímek
Dvoubarevný kouř - obrázek minulosti? Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Stát oficiálně odstartoval největší ekologický program pro domácnosti, jehož cílem je do roku 2012 podpořit zateplování domů a instalaci ekologického vytápění až 25 miliardami korun.

Peníze by přitom měl dostat každý, kdo splní základní podmínky. "Dotace jsou nárokové, kdo splní kritéria, dostane prostředky," slíbil ministr životního prostředí Martin Bursík. Nemělo by se ani stát, že by se na někoho nedostalo.

"Prostředků v programu Zelená úsporám je dost, není třeba podléhat panice," řekl Petr Štěpánek, ředitel Státního fondu životního prostředí, který bude miliardy rozdělovat. Program směřuje především na zateplování už postavených rodinných a bytových domů, ovšem nikoli paneláků.

"Vlajkovou lodí programu jsou energetické úspory," konstatoval ministr Bursík. Podle odhadů by o dotaci mohlo požádat 180 až 250 tisíc domácností.

Pro státní dotaci do banky

Žádosti o peníze na zateplování začne Státní fond životního prostředí přijímat od 22. dubna, tedy na celosvětový Den Země.

Lidé budou mít dvě možnosti, kde o peníze požádat. Buď na krajském pracovišti státního fondu nebo v některé z pověřených bank, aby si lidé mohli případně dohodnout i půjčku. "Bude to několik tisíc poboček," řekl Bursík.

V současnosti se dokončuje výběrové řízení na banky, které by s ekologickým fondem měly na programu spolupracovat. Minimálně budou tři, maximálně osm. Základní podmínkou je, že peněžní ústav musí mít pobočky ve všech krajích. Výherce zveřejní úřady zhruba týden před přijímáním žádostí o státní peníze.

Průměrný rodinný dům dostane 169 tisíc

O dotaci ve výši až několik stovek tisíc korun mohou žádat soukromí majitelé rodinných a bytových (nepanelákových) domů, ale také společenství vlastníků. bytová družstva či obce a podnikatelé.

Zeptejte se na dotace

Vážení čtenáři,

redakce Aktuálně.cz připravila ve středu od 11.00 hodin online rozhovor s pracovnicí Státního fondu životního prostředí Irenou Plockovou, které se budete moci ptát na všechny podrobnosti dotačního programu Zelená úsporám.

Úřady slibují, že žádost o dotaci bude jednoduchá. "Není požadován energetický audit, pouze projekt s výpočtem energetickým parametrů," řekl Petr Štěpánek ze Státního fondu životního prostředí.

Základní výše dotace na celkové zateplení včetně výměny oken u rodinného domu je 1300 korun na metr čtvereční obytné plochy. U bytových domů to je 900 korun. U rodinného domu musí minimální úspora na vytápění dosáhnout 40 procent.

Například u rodinného domu o velikosti 130 metrů čtverečních, kde komplexní zateplení vyjde na zhruba 450 tisíc korun, dostane rodina státní příspěvek 169 tisíc.

U dílčího zateplení - například jen zdí, střechy, podlahy nebo výměny oken -se pak dotace snižuje, i tak je ale její výše desítky tisíc korun. Částky ve stejném řádu lze získat i na ekologické vytápění, například na kotel na biomasu, tepelné čerpadlo nebo sluneční kolektory.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Například na instalaci kotle na biomasu - dřevo, štěpku či pelety - může zájemce dostat od státu až 80 tisíc korun. Státní fond životního prostředí slibuje, že vyřízení žádosti bude rychlé. Zájemci by měli dostat dotaci do dvou měsíců.

Stránky s informacemi zkolabovaly

Ministerstvo a ekologický fond zřídily speciální internetovou stránku www.zelenausporam.cz, kde zveřejnily i návod, jak o dotace žádat. Zájem o informace je ovšem tak obrovský, že stránka bezprostředně po vyhlášení programu Zelená úsporám nestačila zvládat nápor desítek tisíc lidí a zhroutila se.

"Nic se nestane, když se lidé na stránky podívají třeba pozítří. Času je dost a peníze by měly být pro všechny zájemce," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Zájemci o dotaci mohou rovněž volat ve všední dny od osmi ráno do čtyř odpolende na bezplatnou informační linku 800 260 500.

 

Právě se děje

Další zprávy