Stát začne v pondělí prodávat občanům dluhopisy. Výnos bude v průměru 2,07 procenta

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 27. 11. 2018 13:44
Ministerstvo financí v pondělí zahájí prodej státních dluhopisů určených pro občany. Emise s názvem Dluhopis Republiky bude vydána se splatností šest let. Její výnos nebude pravidelně vyplácen, ale bude reinvestován jednou ročně do stejné emise dluhopisů. Průměrný roční výnos bude 2,07 procenta, což podle ministerstva financí odpovídá zhruba úroku, za který si stát půjčuje na finančních trzích.
Alena Schillerová.
Alena Schillerová. | Foto: Ludvík Hradilek

Ministerstvo financí přichází s nabídkou takzvaných reinvestičních spořících dluhopisů pro domácnosti. "Vydáváme je u příležitosti stého výročí založení Československé republiky a výročí vzniku československé měny, které připadá na příští rok," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). 

Domácnosti si budou moci nakoupit tisícovku až jeden milion dluhopisů v nominální hodnotě jedné koruny. Fakticky se tak vracejí korunové dluhopisy, které zavedl před lety ministr financí Miroslav Kalousek. Tehdy zákon po čas umožňoval, aby se z korunových dluhopisů neplatila daň, což řada firem využila k daňové optimalizaci.

Nyní však bude výnos z cenných papírů běžně zdaněný patnáctiprocentní sazbou. Zbytek výnosů se držitelům přičte v podobě dalších dluhopisů. Ty budou v dalším roce také přinášet majitelům dluhopisů úroky.

"Zatím zavádíme jeden typ dluhopisů, a to tento reinvestiční. Od 3. 12. do 1. 7. 2019 bude testovací fáze. Pak vyhodnotíme zájem občanů a případně vydáme další typy dluhopisů," řekla Schillerová.

Termín 3. prosince je zároveň den, odkdy je možné cenné papíry objednávat.  K tomu je lidem k dispozici nepřetržitě webová stránka www.dluhopisyrepubliky.cz. Koupit si je mohou ale pouze fyzické osoby, nikoliv například firmy. 

Občané drží 1,32 procenta státního dluhu

Podle Schillerové nyní z minulých dob drží občané ve spořících dluhopisech 1,32 procenta státního dluhu a číslo se rychle blíží k nule. "V minulých letech to bylo asi pět procent, na ty bychom se mohli dostat, tedy asi na 80 miliard," řekla ministryně. 

Investice do státních cenných papírů budou úročeny postupně rostoucí sazbou od 0,5 procenta za první rok až po 4,5 procenta při splatnosti po šesti letech držení. Průměrný roční výnos v takovém případě bude 2,07 procenta ročně.  

Dluhopisy bude vydávat zatím jen ČSOB, k dispozici budou také v podobě dárkových certifikátů nebo pamětních listů, neboli reprezentativního osvědčení o vlastnictví Dluhopisu Republiky.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy