Stát jde proti ČEZ. Zákon ohrožuje větrné elektrárny

Pavel Baroch
1. 12. 2007 0:00
Podmínky pro stavbu větrníků budou přísnější
Větrný park
Větrný park | Foto: ČEZ

Praha - Chystané zpřísnění pravidel pro stavbu větrných elektráren, které připravilo ministerstvo průmyslu, jde i proti zájmům společnosti ČEZ, v níž si stát drží většinu akcií.

Kvůli ochraně přenosové a distribuční soustavy počítá chystaná novela energetického zákona s tím, že napříště nabudou moci obří vrtulníky stát blíže k elektrickému vedení než asi 300 metrů.

To by ovšem znamenalo, že by ČEZ musel výrazně omezit své ekologické plány. Například chystaný větrný park v okolí jaderné elektrárny Dukovany by byl zcela pohřben.

V krátké době jde o druhý vážný problém, na který ČEZ narazil. Nejprve se proti větrníkům u Dukovan postavily tamní obce a teď je ohrožuje dokonce zákon.

Jaderná elektrárna Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: ČEZ

O třetinu méně stožárů

"Byla by to velká škoda. Zvláště, když jsou jednání s tamními obcemi na dobré cestě," řekl Aktuálně.cz Josef Sedlák, generální ředitel společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje. Dodal, že firma se ještě pokusí prosadit, aby novela nebyla v navržené podobě přijata.

"V jiných oblastech bychom museli své větrné parky redukovat asi o třetinu," řekl Sedlák. Vysvětlil, že ČEZ neplánuje své větrníky ve volné krajině, ale spíše v průmyslově poznamaných územích. Jenže takové lokality bývají protkány elektrickým vedením.

České ekologické závazky v ohrožení

Proti zmiňované pasáži chystané novely energetického zákona se postavia i Česká společnost pro větrnou energetiku.

"Pokud by novela začala platit, zastavila by odhadem až polovinu projektů na výstavbu větrných elektráren," tvrdí František Šustr, předseda společnosti.

"Česká republika by se tak opět vzdálila závazku vůči Evropské unii vyrábět do roku 2010 osm procent své elektřiny v obnovitelných zdrojích energie," dodal Šustr.

Důvod? Musíme chránit vedení

Ministerstvo průmyslu novelu obhajuje tím, že obří větrníky vytvářejí turbulence, které mohou poškodit vedení, a tím ohrozit dodávku proudu.

"Prakticky stejné opatření zavedlo do své energetické legislativy i Německo a jeho význam potvrzuje i studie, kterou zpracoval správce české přenosové soustavy, společnost ČEPS," řekl Aktuálně.cz Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu.

"Toto opatření nebude mít takový dopad na výstavbu větrných elektráren, jak tvrdí Česká společnost pro větrnou energii," tvrdí Vitík. Připustil ovšem, že se chystané úpravy se mohou některých plánovaných projektů dotknout, zejména tam, kde je síť elektrického vedení hustá.

Česká společnost pro větrnou energetiku je ovšem přesvědčena o tom, že navrhované bezpečnostní pásmo je zbytečně přísné.

 

Právě se děje

Další zprávy