Stát čistí vzduch: Za staré kotle chce vybírat poplatek

Pavel Baroch
4. 12. 2008 9:20
Ministerstvo uvažuje o tisícikorunách za rok
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo životního prostředí přemýšlí o radikálním kroku, který by měl pomoci vyčistit vzduch především v malých obcích, kde mnohé domácnosti topí uhlím ve starých, neekologických kotlích.

Kdo nesplní přísné emisní limity, měl by platit. A to tisíce korun ročně.

"Smyslem není to, aby lidé platili úřadům peníze, ale aby si vyměnili starý kotel za nový, nebo přešli na jiný typ vytápění," řekl Aktuálně.cz právník Michal Bernard, spoluautor nového zákona o ochraně ovzduší, jehož první verzi ministerstvo právě dokončuje. Spalování nekvalitního uhlí, k němuž někteří přidávají i odpadky, je v mnoha českých obcích ekologickým problémem číslo jedna.

Návrh počítá s tím, že by kotle musely splnit ekologické normy od ledna 2014. Přesnou výši poplatku zatím ministerstvo nesdělilo, protože jde o interní dokument, který ještě neschválilo ani vedení úřadu v čele s Martinem Bursíkem. S případným poplatkem by pak musela souhlasit i vláda a parlament.

"O povinném poplatku skutečně uvažujeme, ale je možné, že se nakonec vůbec nezavede," poznamenala Jarmila Zimmermannová z ministerstva životního prostředí. Dodala, že existují dvě varianty poplatků: Buď by se platil úřadům automaticky, anebo by o něm rozhodla příslušná obec.

"Podívejte se, že topím jen dřevem a uhlím. Spálí se tu dva kyblíky denně," ukazuje stará kamna majitel zahradnictví Miloň Vlček.
"Podívejte se, že topím jen dřevem a uhlím. Spálí se tu dva kyblíky denně," ukazuje stará kamna majitel zahradnictví Miloň Vlček. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nový kotel za desítky tisíc

Uhlím topí v zemi zhruba půl milionu domácností. Pokud bude chtít domácnost zůstat i po 1. lednu 2014 u tohoto paliva, které je v současnosti nejlevnějším, a zároveň splnit přísné ekologické limity, zaplatí za moderní, nízkoemisní kotel desítky tisíc korun.

"Například kvalitní automatický kotel na uhlí vyjde na padesát až sto tisíc korun," řekl Aktuálně.cz Jan Truxa z Centra pro obnovitelné zdroje a úspory energie EkoWatt. V automatickém kotli přitom není možné spalovat PET lahve a další odpadky.

První návrh nového zákona o ochraně ovzduší počítá i s tím, že by si lidé museli každé tři roky nechat kotel prověřit revizním technikem a seřídit, aby se z komína nedostávalo víc škodlivin. "Účinnější spalování bude kromě ovzduší šetřit i jejich peněženku," řekl Michal Bernard z ministerstva životního prostředí.

Státní příspěvek? Na uhlí ne

Ministerstvo životního prostředí hodlá lidem na výměnu kotlů přispět, ovšem s pěnzmi na topení uhlím nemohou domácnosti počítat. Ministerstvo chci lidi motivovat k topení biomasou či tepelnými čerpadly.

"Naším cílem je změna paliva na vytápění," podotknul náměstek ministra životního prostředí Aleš Kuták. Ministerstvo počítá s tím, že kromě domácích a evropských peněz použije i část peněz, které získá prodejem ušetřených skleníkových emisí. S tímto krokem v pondělí souhlasila vláda.

Výtěžek z prodeje "čistého vzduchu" by mohl dosáhnout až 25 miliard korun. "Připravujeme grantový program, z nějž bude možné podpořit především energetické úspory a využití obnovitelných zdrojů energie pro vytápění a ohřívání vody v bytech a rodinných domech," uvedl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Navzdory plynofikace obce zůstalo mnoho obyvatel u topení pevnými palivy. Ještě první jarní den si někteří z nich nechali dovézt nové zásoby uhlí.
Navzdory plynofikace obce zůstalo mnoho obyvatel u topení pevnými palivy. Ještě první jarní den si někteří z nich nechali dovézt nové zásoby uhlí. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Přibývá alergií u dětí

Špinavý vzduch je hlavním problémem českého životního prostředí. "Znečištění ovzduší z vytápění domácností se nedaří snižovat," řekl ministr Bursík, když komentoval poslední zprávu o stavu životního prostředí.

Polétající škodliviny mají prokazatelně negativní dopad na lidské zdraví. Rok od roku například přibývá dětských alergií.

"Podle studií narostl v posledních deseti letech výskyt diagnostikovaných alergických onemocnění u dětí ze zhruba 17 procent v roce 1996 na 32 procent dětí v roce 2006," uvádí se v dokumentu pro vládu. Okolo osmi procent dětí trpí astmatem.

Více než polovina lidí zase dýchá vzduch, v němž jsou nadlimitní koncentrace rakovinotvorných látek.

 

Právě se děje

Další zprávy