Praha - Už od července mají české soudy začít fungovat podle nových pravidel. Změny v soudním řádu měly urychlit řešení sporů, můžou ale paradoxně v mnoha případech vést k opaku.
Spory u soudů (kromě těch trestních) budou začínat takzvaným přípravným jednáním, tam strany řeknou, jaké všechny důkazy chtějí předložit. Týká se to listin i svědků.
Záměrem bylo, aby strany do nekonečna neprotahovaly soudy předkládáním nových návrhů důkazů a aby si neschovávaly důkazní "esa" až na závěr sporu.
Advokáti se ale bojí, že čas se neušetří. "Na přípravném jednání každý označí všechno, na co si vzpomene. Pro jistotu, protože nebude vědět, s čím přijde protistrana a nebude na to moci reagovat," říkají.
Navrhnout svědka nebo jiný důkaz během procesu půjde jen v případě, když strana prokáže, že o něm dříve nevěděla.
Elektronický protokol? Na soudech chybí technika
Hodně času měla ušetřit i změna protokolování. Soudce už nemusí tlumočit vše, co se u soudu děje, zapisovatelce. Protokol by se měl vytvářet ze zvukové nahrávky. Soudy na to ale nejsou připraveny.
"To zatím zůstane jen na papíře. Soudní síně nejsou vybaveny nahrávacími zařízeními. Na to chybí mnoho milionů korun. Pilotně se nová protokolace bude zkoušet jen v Praze v justičním areálu Na Míčánkách," říká prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník.
Stejně nepřipravený je podle něj i systém datových schránek, které by měly mít od července všechny právnické osoby.
Zrychlení si ministerstvo slibuje i jinde. Soudci už například nebudou muset rozsáhle odůvodňovat i jednoduchá rozhodnutí, například když vyhoví návrhu, se kterým obě strany souhlasily.
Uvádění změn, které přináší novela občanského soudního řádu, do praxe, ovlivnil i pád vlády. Zatím se třeba vůbec nerozjela kampaň pro občany i instituce, která jim měla změny vysvětlit: například změnu v doručování či právě systém datových schránek.
"Bojím se, jak se podaří zákon zavést v této politické situaci," přiznal na poslední tiskové konferenci odstupující ministr Jiří Pospíšil.
Doručení se od prázdnin nikdo nevyhne
Jak to od 1. července bude s dopisy od soudů?
Princip spočívá v tom, že každý bude mít povinnost, pokud se na adrese svého trvalého pobytu nezdržuje, nahlásit adresu soudu nebo centrální evidenci obyvatel, kam se mu budou zasílat soudní písemnosti.
"Pokud si nebude přebírat poštu ani na této adrese, půjde to k jeho tíži, na písemnosti se bude hledět jako na doručené. Neúčinnost doručení bude možné namítnout jen z omluvitelných důvodů, jako je například hospitalizace," stojí ve vysvětlení na stránkách ministerstva spravedlnosti.