Stát chrání přírodu: Dálnici povolil, bivak zakázal

Pavel Baroch
6. 9. 2010 22:30
Ekologický aktivista vyhrál spor o udělování výjimek z ochrany přírody
Dnes po silnici, zítra po dálnici
Dnes po silnici, zítra po dálnici | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Když se rozhodovalo o tom, zda se do Chráněné krajinné oblasti České středohoří mohou začít nalévat tuny betonu na novou dálnici D8, udělil stát stavbařům výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny.

Když ovšem Martin Hyťha z ekologického hnutí Děti Země požádal o výjimku ze stejného zákona, aby mohl v chráněných oblastech bivakovat, vláda mu to zamítla.

Hyťha se nevzdal, podal na kabinet žalobu a uspěl. Soud vládní zamítnutí jeho žádosti zrušil.

"To, že je na základě vládní výjimky možné v chráněné oblasti stavět dálnici nebo třeba pořádat motocyklové závody, ale nikoliv přenocovat 'pod širákem', považuji za absurdní," poznamenal Hyťha, místopředseda Dětí Země.

Poslancův zákon přidělal vládě práci

Hyťha požádal vládu o to, aby mohl deset let bivakovat v chráněných krajinných oblastech v říjnu 2007. Zavázal se, že nebude rozdělávat oheň, nezabere větší plochu než pět metrů čtverečních, nepoškodí přírodu, na jednom místě zůstane jen na jednu noc, nevyhodí žádné odpadky.

Svou žádostí a následným sporem sledoval několik cílů. Jednak chtěl ukázat, jak je nesmyslné, aby o tom, když někdo chce v chráněné krajinné oblasti přenocovat, malovat obraz nebo sbírat materiál pro vědeckou práci, musela rozhodovat vláda.

Před šesti lety totiž poslanec Vlastimil Aubrecht z ČSSD prosadil novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která rozhodování o všech výjimkách přesunulo z ministerstva životního prostředí na vládní kabinet.

Foto: Pavel Baroch

Od té doby, více než pět let, byly na programu každého zasedání vlády až desítky žádostí o udělení výjimky. Až pak se rozhodování zase vrátilo na ministerstvo životního prostředí, respektive do správy chráněných území.

Chtěl jsem tam opravdu spát

Hyťha chtěl rovněž dokázat, že vládní kabinet při udělování výjimek sám nedodržoval zákon.

Odmítal se totiž řídit správním řádem a rozhodoval bez jakéhokoli bližšího odůvodnění, byť drtivou většinu žádostí o výjimku povolil. Městský soud v Praze ovšem v kauze Martina Hyťhy konstatoval, že se vládní rozhodnutí nedá přezkoumat, když k němu chybí vysvětlení.

Dalším důvodem Hyťhova sporu bylo to, že aktivista chtěl v chráněných oblastech skutečně nocovat. "Občas bych výjimku využil," řekl Aktuálně. cz Hyťha. Dodal, že chtěl například legálně strávit noc vedle jedné z několika budovaných estakád dálnice D8 v Českém středohoří.

Rozhodnutí leží na ministerstvu

Soud sice vládní zamítnutí výjimky pro Martina Hyťhu zrušil, ale aktivista z Dětí Země vyhrál jen z části. Teď bude o jeho žádosti rozhodovat ministerstvo životního prostředí.

"Očekávám, že žádost o bivakování ministerstvo opět zamítne. Zřejmě mi nezbude, než v chráněných územím přespávat načerno, nebo si výlety naplánovat jinak," dodal Hyťha.

 

Právě se děje

Další zprávy