Stát chce Čechy rozhýbat. Sportuje jich jen 28 %

Zuzana Hronová Domácí Zuzana Hronová, Domácí
27. 4. 2013 20:12
Zájem o sport u dětí klesá, od roku 1995 se zpětinásobil počet obézních dětí
Konzujeme, nehýbeme se, lenošíme....
Konzujeme, nehýbeme se, lenošíme.... | Foto: Reuters

Praha - Češi se přestávají hýbat. Pravidelně, tedy alespoň jednou až dvakrát týdně, sportuje jen 28 % Čechů. Evropský průměr je 40 %, v Německu 74 %.

Zájem o sport u nejmladší generace klesá. Zhoršuje se fyzická zdatnost a pohybová všestrannost dětí. Od roku 1995 se zpětinásobil počet obézních dětí.

Zvrátit nepříznivý trend má za cíl projekt "Česko sportuje", při jehož přípravě Český olympijský výbor spojil síly s klíčovými institucemi v zemi.

"Chceme tyto statistiky změnit a k pohybu přitáhnout co nejširší veřejnost. Začít ale musíme hlavně u dětí a mládeže," vysvětluje předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

V září proto odstartuje po celé České republice několik programů. "Nejde nám o výkony. Důležité je, aby se děti naučily mít sport rády," zdůrazňuje Kejval.

Novinkou pro školáky bude olympijský víceboj, který bude spojovat sport s dalšími důležitými oblastmi rozvoje dětských schopností. Zapojí se všechny regiony České republiky. Silným tématem budou blížící se olympijské hry v Soči.

O něco lepší, i když také hluboko pod evropským průměrem, je to s vyvíjením fyzické aktivity Čechů mimo sport. Patří sem třeba chození, jízda na kole, tančení, a EU sem dokonce počítá i u Čechů tak oblíbené zahrádkaření: pravidelně se takto hýbe 52 % Čechů, evropský průměr je 65 %.

Ještě zajímavější jsou důvody této nečinnosti. Neuvádíme ani tolik zdravotní indispozice (13 %) ani nedostatek peněz (5 %), nýbrž nedostatek času (51 %).

Hypokinézou k záhubě

Nedostatek pohybu, neboli hypokinéza, je přitom jeden z hlavních rizikových faktorů civilizačních chorob, jako jsou ischemické choroby srdeční, obezita či vysoký krevní tlak.

Malé děti táhne sport čím dál méně.
Malé děti táhne sport čím dál méně. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ty tam jsou doby, kdy lidé chodili do práce či do školy každý den několik kilometrů pěšky, kdy velká část lidí fyzicky pracovala na poli či později v továrnách, po práci pak ještě obhospodařovala svůj grunt.

Jenže člověk je stavěný na pohyb, chůzi, běh, nikoli však na celodenní vysedávání. Chybějící pohyb proto nutně potřebuje nahradit nějakou pohybovou aktivitou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy