Srp a kladivo na pomníku zůstanou, rozhodli v Brně

Petr Protivánek, Lenka Smyčková
19. 5. 2009 12:05
Atributy přibyly na pomníku vojáků Rudé armády před měsícem

Brno - V tichosti, potají, bez přítomnosti kamer a fotoaparátů, nechal brněnský magistrát v dubnu připevnit pěticípou hvězdu se srpem a kladivem na pomník Rudé armády v Brně - Králově Poli.

Nyní, o měsíc později, zastupitelé rozhodli, že tyto symboly na pietním místě zůstanou.

Zamítli návrh odpůrců umístění symbolu, kteří připravili výzvu, po níž se podepsala tisícovka lidí včetně známých osobností z celé republiky. Za výzvu se postavila jen opoziční ODS, zastupitelé dalších stran se ve většině zdrželi, takže návrh neprošel.

Komunistický symbol si teď chodí prohlížet lidé z celého Brna. Většina naštvaně. "To mi řekněte, jestli na hrobech německých vojáků jsou taky hákové kříže," rozčilovala se v pondělí před pomníkem babička s kočárkem.

Podle vedení Brna je ale hvězda se srpem a kladivem uvnitř pouhý znak Rudé armády, jejíž vojáci v jsou parku na Božetěchově ulici pochováni.

Související článek:

 

Právě se děje

před 35 minutami

Washington povolal v sobotu z farmy brankáře Vaněčka

Český hokejový brankář Vítek Vaněček byl v sobotu povolán z farmy v Hershey z nižší AHL do prvního týmu Washingtonu a vyměnil si místo s Rusem Iljou Samsonovem. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu hned v duelu v Bostonu, kde Capitals vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, kryl na lavičce záda jedničce Bradenu Holtbymu.

Vaněček v této sezoně v AHL odchytal za Hershey osm zápasů s průměrem 2,65 obdržené branky a s úspěšností zákroků 89,4 procenta. Vicemistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2014 uzavřel 1. července jako chráněný volný hráč nový tříletý kontrakt s Washingtonem celkem na 2,15 milionu dolarů.

Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat. Na farmách Capitals působí pátý rok a stále čeká na premiéru v NHL. Washington si vybral Vaněčka v roce 2014 v druhém kole draftu na 39. místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy