Srp a kladivo na pomníku zůstanou, rozhodli v Brně

Petr Protivánek, Lenka Smyčková
19. 5. 2009 12:05
Atributy přibyly na pomníku vojáků Rudé armády před měsícem

Brno - V tichosti, potají, bez přítomnosti kamer a fotoaparátů, nechal brněnský magistrát v dubnu připevnit pěticípou hvězdu se srpem a kladivem na pomník Rudé armády v Brně - Králově Poli.

Nyní, o měsíc později, zastupitelé rozhodli, že tyto symboly na pietním místě zůstanou.

Zamítli návrh odpůrců umístění symbolu, kteří připravili výzvu, po níž se podepsala tisícovka lidí včetně známých osobností z celé republiky. Za výzvu se postavila jen opoziční ODS, zastupitelé dalších stran se ve většině zdrželi, takže návrh neprošel.

Komunistický symbol si teď chodí prohlížet lidé z celého Brna. Většina naštvaně. "To mi řekněte, jestli na hrobech německých vojáků jsou taky hákové kříže," rozčilovala se v pondělí před pomníkem babička s kočárkem.

Podle vedení Brna je ale hvězda se srpem a kladivem uvnitř pouhý znak Rudé armády, jejíž vojáci v jsou parku na Božetěchově ulici pochováni.

Související článek:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy