reklama
 
 

Squatery, kteří opustili Šatovku, zadržela policie. Teď má smysl bojovat venku, říká aktivista

Aktualizováno 14. 2. 2018 15:51
Usedlost v Šáreckém údolí obsadily dvě až tři desítky squaterů v pátek večer. Jednala s nimi policie i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Praha - Squateři, kteří v pátek večer obsadili usedlost Šatovka v Praze 6, ve středu opustili střechu budovy. Policie je zadržela, budou převezeni na služebnu. Informoval o tom jeden z aktivistů zapojených do protestu a policejní mluvčí Jan Daněk.

Už v pondělí Šatovku opustili tři lidé, kteří jsou nyní obviněni z neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru, v úterý z domu odešel další muž, kterého také zadržela policie. Aktivistům hrozí až dva roky vězení.

"Moc je to netěší ale nakonec usoudili, že jdou dolů. Myslím, že na problém poukázali dost a teď má smysl bojovat někde venku," řekl aktivista, který vyčkával u budovy.

Usedlost v Šáreckém údolí obsadily dvě až tři desítky squaterů v pátek večer. Jednala s nimi policie i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Nabídl squaterům, že situaci kolem domu projedná 23. února zastupitelstvo. Poté z budovy někteří squateři odešli, další ale zůstali na střeše budovy. Kolář později uvedl, že squateři, kteří i po jeho nabídce budovu neopustili, nemají o další jednání zájem. Podle aktivistů starosta vyjednávání utnul. "Uvidíme ale, co bude za dva týdny na zastupitelstvu," řekl aktivista.

Zadržení aktivisté byli převezeni na policejní služebnu. "Jsou s nimi prováděny úkony trestního řízení a také zjišťujeme jejich totožnost," řekl mluvčí policie. Se zadrženými bude podle něj vedeno zkrácené přípravné řízení pro podezření z trestného činu.

Policisté po zadržení zbylých squaterů a ohledání budovy ukončili odpoledne bezpečnostní opatření kolem areálu Šatovky. Následně byla obnovena doprava u usedlosti a Šatovku předali policisté radnici Prahy 6.

Squateři v prohlášení na internetu uvedli, že chtějí v usedlosti vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat, generovat zisk. Tvrdí, že prostory poslední léta plní "zatuchlina nesplněných slibů". Proti těmto tvrzením se ohradilo vedení spolku Šárecké údolí, squateři podle něj přistupují k problému s usedlostí silově a autoritářsky.

Představitelé městské části tvrdí, že jejich plány s budovou brzdí nutná změna územního plánu, na kterou čekají už sedmým rokem. Kvůli tomu podle nich nebyla rekonstrukce dosud zahájena. Radnice chce v Šatovce vytvořit místo pro setkávání a přednášky zejména pro seniory. Kolem budovy by v zahradě měly vyrůst menší domky, které by sloužily trvalému bydlení starších lidí.

autor: ČTK | 14. 2. 2018 13:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama