"Pokud má někdo pocit, že je s příjmy na hraně, tak ať proboha neutrácí a je připraven na to, že se může něco stát. Ale kdyby teď někdo dokázal ovládat mozky všech lidí, tak si myslím, že by už řekl: Vážení, byla to těžká doba, ale už je to na ústupu a běžte trochu utrácet," naznačuje ekonom, jak by spotřebitelé mohli pomoci české ekonomice.
Hospodářství podle analytiků stagnuje kvůli inflaci, která likviduje právě kupní sílu. Lidé šetří, hromadí úspory a omezují také investice do bydlení. Hradil ale upozorňuje, že meziměsíční inflace je už na podobné úrovni jako v minulosti. "Ceny rostou tak, jak rostly třeba před pěti lety, kdy inflace nikoho nezajímala. Jediný důvod, proč nás pořád děsí, je, že ji pořád porovnáváme s loňskem," vysvětluje expert.
Podle ekonoma je také problém, že za rostoucími cenami zaostávají tuzemské platy. "Data jednoduše ukazují, že se na ně Čechům příliš tlačit nepodařilo. V roce 2022 jsme dokonce vyhráli soutěž mezi všemi rozvinutými zeměmi o ten největší propad reálné mzdy," popisuje.
Češi podle Hradila přesto už začali trošku bohatnout, byť jsou pořád chudší než loni. "Mimochodem jsme teďka 'chudí' zhruba tak, jako jsme byli v roce 2017 nebo 2018, takže ten propad byl skutečně drtivý," vysvětluje odborník a dodává, že na mzdovou úroveň odpovídající té před pandemií se v tuzemsku dostaneme zhruba za tři roky. "Nebude to dřív než v roce 2026," říká.
Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.