Záhadný poklad z Apolla ve studiu Spotlight: Provází ho skandál, na Měsíci byl tajně

Tým Spotlight Tým Spotlight
3. 6. 2024 5:10
“K filatelii často patří kontroverzní příběhy, je to odraz dobové situace. To všechno se hodnotí a přitahuje poptávku,” říká filatelista a poradce v oblasti investic David Kopřiva o obálce, která se “tajně” dostala na Měsíc s posádkou Apolla 15. Astronauti, kteří ji tam dopravili, z toho nakonec měli pěkný problém. “Pro NASA to byla obrovská ostuda,” tvrdí muž, který jednu z nich vlastní.
Video: Tým Spotlight

Na Měsíc je poprvé dostal už Neil Armstrong a zbohatnout na nich chtěla i posádka Apolla 15, ovšem tajně. Speciální dopisní obálky s potvrzením, že se dostaly na povrch nám nejbližšímu vesmírnému tělesu, jen tak někdo do rukou nedostane. Filatelistovi a poradci v oblasti investic ve filatelii Davidu Kopřivovi, se ale jednu takovou podařilo koupit a dovézt do Česka.

"Byla to náhoda. Narazil jsem na ni v aukci v San Francisku," říká o své unikátní koupi a dodává, že jde teprve o pátý kus, který byl k prodeji za posledních dvacet let.

"Pro astronauty to byl obrovský průšvih. Byli vyhozeni z dalších letů na Měsíc," říká odborník k příběhu, který obálky provází, a v rozhovoru dokonce prozrazuje, za kolik si lze takový artefakt pořídit. "Cena nebyla vysoká. V hezkém stavu stojí v současnosti padesát až šedesát tisíc dolarů. Tahle má poškozené okraje, takže byla podstatně levnější," ukazuje ve studiu jeden z kousků ze své sbírky.

Foto: Aktuálně.cz

Kromě obálky, která doputovala až na Měsíc, má Kopřiva ve sbírce třeba i adresní štítek, který se zachoval po potopení slavného Titaniku. "Měl ho u sebe šéf pošty na Titaniku pan Woody, když ho potom umrzlého tři dny po potopení našli v plovací vestě na hladině Atlantiku," přibližuje Kopřiva historii jednoho ze svých "pokladů".

David Kopřiva je prý sám vášnivým filatelistou už od dětství, jako expert na investice v této oblasti ale pomáhá lidem podobné artefakty především nakupovat. Jeho rukama tak prošla třeba i pravděpodobně nejslavnější známka na světě - Modrý mauricius. Kupec ho tehdy nabízel asi za dva miliony liber, což je asi 80 milionu českých korun.

"Nám se to zdálo hodně, ale po dvouměsíčním vyjednávání se na cenu přistoupilo, protože je to neopakovatelný kousek. Je to největší legenda v dějinách filatelie a majitelům ten příběh dodává nesmrtelnost. Má význam asi jako Mona Lisa," připodobňuje odborník.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Právě se děje

Další zprávy