Praha - Ministr Tomáš Julínek odvolal onkologa Pavla Klenera z čela Ústavu hematologie a krevní transfúze.
Klener, který patří k zakladatelům onkologické léčby na území Československa, nesouhlasil se způsobem, jak chtěl Julínek sloučit ústav s Všeobecnou fakultní nemocnicí.
Ministerstvo tvrdí, že sloučení by znamenalo úspory, podle něj se totiž například dubluje vedení ústavu a interní hematologické kliniky VFN, některá vyšetření či pomocné provozy, jako je třeba účtárna.
Podle náměstka Marka Šnajdra ztratí ústav právní subjektivitu, ale jeho název zůstane v rámci VFN zachován.
"Odhad, kdy by mohlo ke sloučení dojít, je první kvartál roku 2008," řekl Šnajdr.
Ústav se dělit nebude, dušuje se ministerstvo
Klener se obává že spojením přijde ústav o akreditaci či o přístup do mezinárodních dárcovských krevních bank. Smlouvy s nimi jsou totiž vázány přímo na Ústav hematologie a krevní transfúze.
Ministerstvo oponuje, že přechod bude v administrativní rovině, a proto akreditace ústavu zůstane. Do tří let od sloučení by ale musela získat mezinárodní akreditaci i celá Všeobecná fakultní nemonice, a to je podle Klenera nemožné.
"Podepíšu se pod to, že Všeobecná fakultní nemocnice není do tří let schopná přísné prodmínky akreditace splnit," tvrdí Klener.
Ministerstvo tvrdí, že informace o tom, že ústav bude rozdělen na několik částí a s ním i jkeho kolektiv, nejsou pravdivé. Podle náměstka Śnajdra zůstane na ústav ve stejné budově a nijak se rozmělňovat nebude.
"Je tu i možnost zachování původního názvu jako tradiční značky," dodal. Podle informací Aktuálně.cz je ale ve hře i varianta podle které by byl ústav rozdělen na tři části.
Agendu by převzala dvě oddělení Všeobecné fakultní nemocnice a Ústav biochemie 1.lékařské fakulty Karlovy univerzity.
Spolu s tím bude rozdělen tým 180 zaměstnanců, kteří dosud pracovali pod společným vedením.
Více o tématu ČTĚTE ZDE:
Ústav, kde léčí leukémii, zanikne, plánuje Julínek | |
Julínek změní specializované zdravotní ústavy |
Julínkův krok kritizuje i opozice. Podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha je jednání ministerstva nekoncepční a chaotické. "ÚHKT poskytuje nenahraditelné služby pro pacienty ze všech českých krajů a z tohoto pohledu jde o unikátní pracoviště, které by měla česká vláda podporovat a rozvíjet, ne likvidovat," uvedl Rath.
Proti zrušení ústavu se postavili i jeho pacienti. Právě zapojení pacientů do celé věci byla jedna z výtek ministra vůči odvolanému řediteli. Julínek tvrdí, že se petice proti zániku ústavu rozdávala přímo v jeho prostorách a Klener tomu měl zabránit.
"Ze strany zaměstnanců to bylo neetické chování," myslí si Julínek.