Spor o Karlův most: Je navždy zničen, tvrdí inspekce

yac
4. 11. 2008 15:15
Magistrát se proti kritice ohradil
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jedna z nejcennějších historických památek v České republice - Karlův most - se stala předmětem sporu mezi ministerstvem kultury a pražským magistrátem.

Památková inspekce ministerstva nejprve vydala zprávu, kde kritizuje způsob, jakým Praha most opravuje, a magistrát se ihned proti tomu ohradil.

Zpráva ministerských inspektorů mimo jiné uvádí, že při opravě se staly zásadní závažné chyby, kvůli nimž most definitivně přichází o svoji hodnotu. Pro příklad uvádí způsob, jak se vyměňují kameny na Karlově mostě, počet nahrazovaných kvádrů, opravy zábradlí a mnohá administrativní pochybení.

"Zásadně dotčena je nenahraditelná estetická a výtvarná hodnota památky, která je provedenými zásahy ochuzena o mimořádně pohledově působící tvarovou i barevnou pestrost a plasticitu originálního řešení, odrážejícího historický vývoj mostu," varuje zpráva památkové inspekce.

"Ta zpráva je dehonestující," reagoval Jan Kněžínek z magistrátního odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu. "Není jediný důvod práce přerušit," dodal Jiří Toman, ředitel odboru městského investora.

Most volá o pomoc

Magistrát se všem uvedeným nařčením důrazně brání. Kamenické práce jsou podle něj v pořádku a prováděny nejlepšími metodami, které jsou v současnosti známy. "Přiznávám, že na některých místech se kameníci úplně netrefili s rozměrem," řekl sice Šefců, který na rekonstrukci dohlíží, ale všechny nedostatky podle něj budou včas odstraněny.

Rekonstrukci rovněž komplikuje nekvalitní oprava z let 1966-75, kdy prý práci poznamenal "dobový šlendrián". Ten se projevil použitým velmi tvrdým cementem a dalšími nedostatky.

Povodně z roku 2002 navíc statiku mostu také porušily, a tak byla co nejrychlejší oprava nutná. "Most volá o pomoc," řekl Šefců. Postup provedených úprav hájí tím, že je schválily dvě komise, které plány oprav řešily přes deset let.

Kritika "papírování" je scestná

Ani kritika administrativních úkonů, s rekonstrukcí spojených, podle magistrátu není na místě. K rekonstrukci prý byli přizváni památkáři a všechny dotyčné úřady byly obeznámeny. "Není jediný důvod práce přerušit," uzavřel Jiří Toman, ředitel odboru městského investora.

Navíc Ministerstvo kultury podle magistrátu zaujalo dvojí stanovisko, na jednu stranu Ministerstvo kultury jako takové rekonstrukci schválilo, ale na druhé straně ji jeho Památková inspekce kritizuje.

 

Právě se děje

Další zprávy