Lichtenštejnové se obrátili na Ústavní soud. Spor o pozemky chce v Praze řešit princ Constantin

ČTK ČTK
10. 7. 2017 14:43
Na Ústavní soud se obrátila Nadace knížete Lichtenštejna. Důvodem je její spor se státem o vlastnictví lesů v okolí Říčan. Sporné pozemky byly v katastru nemovitostí zapsány na nadaci, která je dědicem knížete Františka Josefa II. Ten se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl státu na základě Benešových dekretů.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: iStock

Brno - Spor mezi českým státem a Nadací knížete z Lichtenštejna o vlastnictví 600 hektarů lesa v okolí středočeských Říčan míří k Ústavnímu soudu. Nadace dříve neuspěla u Nejvyššího soudu (NS) s dovoláním proti rozhodnutí o nevydání pozemků. V pondělí podala ústavní stížnost. Potvrdil to mediální zástupce nadace Michal Růžička. Podle něj se ve věci objevila řada nových skutečností.

Na podání stížnosti upozornil server HlídacíPes.org. Web uvedl, že do Prahy kvůli sporu přijíždí lichtenštejnský princ Constantin. Nadace, která spravuje část majetku lichtenštejnské knížecí rodiny, je podle něj připravena dovést spor případně až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku, uvádí server.

Česká republika, zastoupená Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), zdůrazňuje, že české soudy daly opakovaně argumentaci ČR za pravdu. Případný budoucí přesun sporu k mezinárodnímu soudu nechce komentovat.

"Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových je ze zákona povinen hájit zájmy České republiky a také tak vždy činí. Rozhodnutí soudů nelze dopředu jakkoliv předjímat," cituje server mluvčí ÚZSVM Tereza Peprníková.

Nadace k dalšímu postupu v soudním sporu s Českou republikou svolala na úterý 11. července tiskovou konferenci. Růžička řekl, že se objevila řada nových skutečností, o nichž chce nadace informovat.

Sporné pozemky v okolí Říčan byly v katastru nemovitostí zapsány na nadaci, jež je dědicem knížete Františka Josefa II., který se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl státu na základě Benešových dekretů. Okresní soud pro Prahu-východ ale podle nadace v roce 2013 potvrdil zápis v katastru, podle nějž pozemky patřily do dědictví Lichtenštejnů.

Podle státu však zápis vznikl chybou úředníků, kteří v minulosti přesně neoznačili majetek, jenž podle Benešových dekretů propadl státu. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových proto podal na pozemky konfiskační žalobu. České soudy dosud pokaždé rozhodly v neprospěch nadace.

 

Právě se děje

Další zprávy