Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) předal norské velvyslankyni už druhou nótu kvůli kauze bratrů Michalákových, které norské úřady odebraly české matce.
Žádá v ní, aby norské úřady začaly s českými spolupracovat. O případu dnes mluvil také šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) se svým norským protějškem Olemicem Thommessenem. Zaorálek to řekl novinářům. Podle něj Česko začne pracovat na mezistátní dohodě, podle níž by se podobné případy daly v budoucnu řešit.
Právní rámec neexistuje
"Byla určitá žádost na norskou stranu, aby nám pomohla ten politický rozhovor, který v současné době vedeme, rozšířit o dialog vedený na odborné úrovni. Požádal jsem, aby náš Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí byl na norské straně vyslyšen," uvedl ministr.
Norská velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová po dnešní schůzce řekla, že bude informovat norského ministra zahraničí v Oslo. Norská vláda podle ní udělá vše pro usnadnění kontaktu mezi úřady obou zemí. "Věříme, že příslušné instituce pochopí vážnost situace a shledají, že navázání kontaktu je nutné," uvedla ambasadorka.
Podle Zaorálka neexistuje žádný právní rámec, který by instituce v obou zemích ke spolupráci přiměl. Pomoci tomu mají právě politici. Že by tak vyvíjeli na nezávislé instituce nepřípustný tlak, si ministr nemyslí. Prý spíš řeší situaci, kterou "nepokrývá právo".
"Ten úřad (norská sociální služba) nemá důvod se s námi bavit, ale je možné, pokud je ochota a politici pomohou, abychom to překlenuli a do budoucna vytvořili dohodu," uvedl Zaorálek.
Míní, že možných případů kvůli péči o děti bude přibývat. Důvodem je možnost žít v cizí zemi i rostoucí počet smíšených svazků. K řešení by mohla přispět mezistátní dohoda, podle níž by se kauzy řešily. Šéf diplomacie také plánuje na ministerstvu věnovat této rodinné problematice "větší pozornost a kapacitu".
Český úřad norskou sociální službu kontaktoval před týdnem. Podle Zaorálka se o to nyní pokusí znovu.
Nóta jako silný nástroj
Česko si s Norskem kvůli kauze sourozenců Michalákových vyměnilo už tři nóty - dvě podala česká strana, jednu norská. Verbální nóta představuje silný diplomatický nástroj.
Jeho využívání mezi evropskými zeměmi není obvyklé. Podle diplomatů tento krok upozorňuje na to, že záležitost je vážná a mohla by mít dopad na vzájemné vztahy.
"Nemáme zájem na tom, aby norsko-české vztahy byly poznamenány touto kauzou," uvedl Zaorálek. Velvyslankyně hodnotí dosavadní vztahy obou zemí jako vynikající.
Případ byl i jedním z témat na dnešním setkání předsedy Sněmovny Hamáčka s šéfem norského Parlamentu Thommessenem.
"Upozornil jsem ho, že norské úřady údajně požadovaly po matce těch dvou bratrů odevzdat české pasy. Tak jsem ho požádal, aby se této věci věnoval, protože mi to nepřišlo vhodné," řekl Hamáček po schůzce České televizi.
Thommessen médiím řekl, že nemá kompetence ke komentování kauzy, uvedla ČT. Podle něj to nepřísluší poslancům, ale vládě. Norští zákonodárci by přesto mohli ve středu ve svém parlamentním zahraničním výboru o kauze jednat, téma by chtěl otevřít jeden z nich.