Michalákovi mají plán B: Na hochy by v ČR dohlížela sociálka

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2015 22:00
Čeští sociální pracovníci by mohli poskytnout norské straně záruky, že budou na výchovu chlapců dohlížet.
děti norsko
děti norsko | Foto: Eva Michaláková

Praha - Rodina Michalákových chce do případu odebraných chlapců v Norsku zapojit místní odbory pro sociálně právní ochranu dětí v Hodoníně a ve Veselí nad Moravou. Příští týden se s tímto návrhem obrátí na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), sdělili právní zástupci rodiny Pavel Hasenkopf a Dora Boková. Právníci uvítali přístup předsedy vlády ke kauze, zároveň ale kritizují výroky některých dalších státních představitelů.

Podle rodiny Michalákových by místní sociální pracovníci mohli poskytnout norské straně záruky, že budou na výchovu chlapců dohlížet a s rodinnými příslušníky spolupracovat v případě, že by se bratři dostali do Česka.

"Vítáme aktivní přístup premiéra Bohuslava Sobotky v kauze rodiny Michalákových a kroky, které začalo činit ministerstvo zahraničních věcí pod vedením Lubomíra Zaorálka," uvedli dále právníci. Ministerstvo připravuje už druhou nótu ve prospěch bratrů Michalákových, které české matce a otci odebrala norská sociální služba. Předseda vlády se obrátil kvůli kauze na norskou premiérku. Případem se zabývala v prosinci Sněmovna, řešil ho i Senát.

Rodině se naopak podle právních zástupců nelíbí výroky, které o matce obou chlapců Evě Michalákové uvedli ředitel Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí Zdeněk Kapitán, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (oba ČSSD).

Zejména odmítají výroky, podle kterých nedala matka českým úřadům veškeré informace. "Ačkoliv zveřejněné pochybnosti Evu Michalákovou poškozují zcela zásadním způsobem, nebudeme z nich v tuto chvíli vyvozovat žádné právní kroky," sdělili Hasenkopf a Boková.

Norské velvyslanectví v Praze totiž dříve uvedlo, že norská sociální služba neodebrala Michalákové syny bezdůvodně. Nařízení péče u pěstounů bylo "nutné a naléhavé" a matka českým úřadům o případu předala jen neúplné informace. Tato slova následně potvrdila ministryně Marksová. Kapitán prohlásil, že rozhodnutí norské sociální služby a soudu respektuje, jeho instituce do působení nezávislých zahraničních úředníků a soudců nemůže zasahovat.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 28 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy