Z mého útvaru informace neunikaly, řekl Šlachta. Pelikán zbavil žalobce Zemana mlčenlivosti

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2017 14:27
Před sněmovní vyšetřovací komisí v úterý vypovídal i bývalý fotbalový boss Miroslav Pelta i exšéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta. Ten odmítl, že by v době, kdy útvar vedl, unikaly informace z vyšetřování. Během výslechu podle Šlachty zazněla i konkrétní jména, nechtěl je ale komentovat. Dodal, že on sám některá jména komisi sdělil. Pelta, který je obviněn kvůli údajnému zmanipulování sportovních dotací, průběh výslechu nekomentoval. Vzkázal pouze, že splnil svou občanskou povinnost. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán také zbavil mlčenlivosti nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.
Robert Šlachta.
Robert Šlachta. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta odmítl, že by informace z vyšetřovacích spisů unikaly z útvaru pod jeho vedením. Řekl to v úterý po výslechu před sněmovní vyšetřovací komisí. Ta v úterý vyslýchá také pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou nebo ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Dopoledne již před ni předstoupil bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta.

Šlachta do sněmovny přišel již krátce před desátou hodinou, před novináře předstoupil až před polednem. "Komisi jsem přinesl poznatky, o které měla zájem," řekl Šlachta a dodal, že si myslí, že jí sdělil zásadní informace. Jejich povahu ale neupřesnil. Během jeho výslechu podle jeho slov zazněla i konkrétní jména, nechtěl je ale komentovat. Dodal, že on sám některá jména komisi sdělil.

Pelta do sněmovny přišel jiným než hlavním vchodem a s novináři nemluvil. Podobným způsobem sídlo dolní komory také opustil. Před komisí byl zhruba hodinu, svou výpověď nechtěl komentovat. Vzkázal pouze, že splnil svou občanskou povinnost.

Dvaapadesátiletý Pelta je obviněn kvůli údajnému zmanipulování sportovních dotací. Měsíc strávil ve vazbě, odkud byl propuštěn na začátku června. Z policejních spisů o případu unikaly do médií informace. Dozorující státní zástupce dokonce kvůli tomu požadoval stažení jednoho z článků, protože se obával, že zveřejněné informace budou zasahovat do průběhu trestního řízení.

Komise v úterý ještě vyslýchá ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) nebo ředitele policejního útvaru zvláštních činností Vladimíra Šibora. Členové komise se zajímali mimo jiné o to, proč Pelikán odmítl zbavit mlčenlivosti nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Pelikán se ale nakonec Zemana rozhodl mlčenlivosti zbavit.

Učinil tak poté, co mu sněmovní komise pro vyšetřování úniku informací z vyšetřovacích spisů objasnila důvody, proč chce žalobce vyslechnout. Pelikán to po výpovědi před komisí řekl novinářům. "Konečně jsem se dozvěděl, v jakém rozsahu a proč potřebuje (komise) zbavit pana nejvyššího státního zástupce mlčenlivosti, takže jsem do protokolu to učinil, abych to dále neprotahoval," uvedl Pelikán.

Předseda komise Martin Plíšek (TOP 09) České televizi řekl, že žádost byla stejná jako například v případě Bradáčové. Minulý týden Plíšek řekl, že rozhodnutí Pelikána považuje za obstrukci hnutí ANO, které se vznikem komise nesouhlasilo. Ministr to odmítl.

Mluvit se může i o Pelikánových výrocích k policejnímu postupu při vyšetřování kauzy předsedy ANO Andreje Babiše Čapí hnízdo. Pelikán řekl týdeníku Respekt, že policejní žádost o vydání Babiše k trestnímu stíhání má ovlivnit volby. Čelí za to kritice části politiků. Ústavně právní výbor sněmovny se kvůli tomu sejde příští týden.

Komise chce vyslechnout rovněž Šibora a Bronislava Šabršulu z policejního prezidia. Zasedat bude zhruba do 15:30.

Komise vznikla hlavně kvůli uniklým nahrávkám rozhovorů bývalého novináře Mladé fronty Dnes (MfD) Marka Přibila s Babišem, na kterých mluvili o zveřejňování kompromitujících materiálů.

Někdejší vicepremiér Babiš byl v té době majitelem vydavatelství Mafra, pod které MfD spadá. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila. Babiš i Přibil již dříve odmítli, že by měli k dispozici takzvané živé spisy, tedy spisy z vyšetřovaných kauz.

Komise má prověřit, zda nebyl porušen zákon v souvislosti s tím, že měl někdo možnost neoprávněně získávat spisy orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit i na to, zda někdo takto získané informace nezneužil k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu.

 

Právě se děje

Další zprávy