SPD chce vzít inkluzi dvě miliardy, škrty v rozpočtu navrhne i Klaus

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
8. 11. 2018 7:05
Poslanec Jan Hrnčíř z SPD navrhuje, aby se rozpočet na společné vzdělávání čili inkluzi v příštím roce snížil ze čtyř miliard korun na dvě. Chce, aby se peníze přesunuly do speciálních škol nebo i jiných kapitol, například do rozpočtu krajů na obnovu silnic druhé a třetí třídy. Podporu chce získat napříč kluby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Požadavek ministerstva školství na společné vzdělávání je předimenzovaný a nezohledňuje rozvoj našeho státu, píše poslanec SPD Jan Hrnčíř v pozměňovacím návrhu k zákonu o státním rozpočtu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

"Chceme podpořit především speciální školství a jeho pedagogy. Domníváme se, že speciální školství je mnohem prospěšnější než inkluzivní vzdělávání," vysvětlil Hrnčíř. Návrh se podle něj týká i snížení peněz na asistenty pedagogů a pomůcek.

Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) ale peníze na inkluzi snížit nelze a ani se nemohou jednorázově utnout. "Podpůrná opatření jsou zákonná a předepsaná až na dva roky. Stát má povinnost je zaplatit. Znamená to, že kdyby peníze odešly z této položky, já jako ministr školství je budu muset najít někde jinde a dohradit," řekl ve středu Aktuálně.cz po jednání školského výboru.

Pozměňovací návrhy se ve sněmovně budou načítat 21. listopadu, do té doby nechce Hrnčíř, který je místopředsedou rozpočtového výboru, o konkrétní podpoře ostatních poslanců mluvit. Rád by ji ale domluvil napříč kluby. Na dalším jednání sněmovny pak návrh představí poslancům.

Mezi silné kritiky inkluze patří i předseda školského výboru Václav Klaus mladší (ODS), který ve středu uvedl, že bude na jednání sněmovny o inkluzi mluvit a že se pozměňovací návrhy na toto téma chystají. Na otázku Aktuálně.cz, zda si myslí, že je peněz na inkluzi moc a zda by se to mělo změnit, odpověděl, že bezpochyby. Víc se k Hrnčířově návrhu vyjadřovat nechtěl.

Podporu by Hrnčíř mohl podle zjištění redakce najít u lidoveckého poslance Jiřího Miholy. "Upozorňoval jsem, že je potřeba posílit speciální školy, podpora inkluze je podle mne předimenzovaná," řekl v telefonickém rozhovoru z pracovní cesty po USA Mihola.

Čtyři miliardy na inkluzi

Návrh na rozpočet školství v roce 2019 počítá s tím, že na podporu vzdělávání handicapovaných i nadaných dětí v běžných školách půjdou čtyři miliardy korun. To je oproti loňsku o dvě miliardy více. Speciální školství by mělo dostat navíc 800 milionů korun a 100 milionů korun zamíří na pomůcky do těchto škol. Sněmovní výbor doporučil sněmovně, aby rozpočet školství schválila, žádný návrh ohledně změn ve financování inkluze nezazněl.

V běžných školách se vzdělávají desítky tisíc dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, z toho zhruba 70 tisíc dětí s postižením.

Z aktuálního průzkumu společností Tutor a Edulab vyplývá, že současná podoba inkluze nefunguje podle 79 procent ředitelů. Kritizují její aplikaci do praxe, nikoliv ale její smysl.

Je to útok na rodiče a děti

Podle ministra Plagy Hrnčířův návrh nic neřeší. "Je potřeba se bavit, jak systém budeme upravovat, jak nastavíme lepší čerpání nákladů prostřednictvím sdílení asistentů a úspory v podpůrných opatřeních, aby škola nemusela kupovat potřetí věc, kterou už má," dodal ministr. Jeho resort má v nejbližší době poslat do připomínkového řízení novelu vyhlášky. Podle Plagy by ale neměla vyvolávat přehnaná očekávání, protože nejde o změnu zákona.

Proti Hrnčířovu návrhu je například i Petr Gazdík (STAN). V regionech by podle něj vyvolal jen zmatky. "Považuji to za nesystémové a protizákonné. Pokud by se teď do inkluze hodily vidle, nastane ve školách chaos. To si čeští učitelé a speciální pedagogové nezaslouží," reagoval na dotaz Aktuálně.cz.

Také exministryně školství, poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD), která inkluzi prosadila, považuje Hrnčířův návrh za laciné sbírání politických bodů. "Je to útok na rodiče a děti. Krádež za bílého dne. Nic to neřeší, jen bere peníze školám na náročnější děti. Učitelům to se starostmi, které mají, nepomůže," řekla.

Společné vzdělávání, stejně jako speciální školství, má podle Plagy v systému své místo. "Nelze pouze společně vzdělávat nebo všechny dávat do speciálních škol. Valná většina dětí byla v systému už před změnou zákona před rokem 2016 a dostala se k nim cílená podpora. Bavme se ale o tom, zda je efektivní," poznamenal. Připouští nicméně, že existuje problematická skupina žáků, kde integrace selhává, to je ale prý na odbornou debatu.

"Pozměňovací návrh SPD na snížení rozpočtu na podpůrná opatření na polovinu považujeme za nešťastný a ohrožující nejen pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, ale také pro školy, které je již léta vzdělávají," reagovala předsedkyně spolku Rodiče pro inkluzi Lenka Hečková. Podle Štěpána Drahokoupila z Nadace OSF Praha pokračuje SPD svými škrty ve společném vzdělávání ve svém ideologickém boji.

VIDEO: České školství je nemocné, inkluze dopadla tak, jak dopadnout musela

Ministři se nevěnovali školství tak, jak by měli, bez koncepce jsou frustrovaní rodiče, žáci i učitelé, tvrdí zakladatel soukromých škol Tomáš Trnka. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 13 minutami

Za to, že strčil muže pod metro dostal mladík tři a půl roku vězení. Nesouhlasí a odvolal se

Mladík, který na pražském Smíchově strčil muže pod metro, nesouhlasí s rozsudkem, podle nějž si má odpykat 3,5 roku vězení. Proti verdiktu si podal odvolání a případem se tak bude zabývat ještě vrchní soud. Nepravomocný rozsudek uložil sedmnáctiletému hochovi také povinnost uhradit pozůstalým nemajetkovou újmu v celkové výši 1,9 milionu korun.

Incident, při němž zemřel dvaapadesátiletý ženatý otec dvou dospělých synů, se stal loni v lednu ve stanici Anděl. Muže napadli tehdy šestnáctiletý a o rok mladší chlapec, a to poté, co při procházení po eskalátorech zřejmě strčil do přítelkyně mladšího z nich.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Fotbalisty Českých Budějovic posílil útočník Diop

Fotbalisty Českých Budějovic posílil senegalský útočník Dame Diop. Bývalý hráč Slavie, Zlína nebo Ostravy s jedenáctým celkem tabulky podepsal smlouvu na dva a půl roku. V klubovém podcastu o tom informoval generální manažer Dynama Martin Vozábal.

"V tuhle chvíli jednáme s českou ambasádou v Dakaru, aby mohl přiletět do České republiky. Vízum má nějaké náležitosti a mohl by se tady objevit za týden," řekl Vozábal. "Turci se ho vzdali a my jsme takový post hledali, navíc zná prostředí i českou mentalitu," přidal.

Diop naposledy působil v pátém celku turecké ligy Hataysporu, kde však v prosinci skončil. Před tím strávil dva roky v Ostravě a nastupoval také za Zlín a Slavii, v jejímž dresu v srpnu 2014 debutoval v české lize. Celkem v tuzemské nejvyšší soutěži odehrál 107 zápasů a dal 24 branek.

před 31 minutami

Ostravské letiště zprovozní v dubnu linku do Kyjeva, letenka vyjde na necelých 700 korun

Z ostravského letiště v Mošnově začne od 26. dubna létat pravidelná linka do Kyjeva na Ukrajině. Bude létat třikrát týdně, v pondělí, středu a pátek. Provozovat ji bude společnost SkyUP Airlines. V úterý to v tiskové zprávě oznámila společnost Letiště Ostrava. Na lince se budou střídat letouny Boeing B737-800 a Boeing B737-700 s kapacitou 189 a 149 míst. "Jednosměrné letenky jsou v prodeji za cenu od 26 eur (zhruba 680 korun)," uvedlo letiště, které patří Moravskoslezskému kraji.

Obchodní ředitel Letiště Ostrava Stanislav Bujnovský uvedl, že čeští cestující mohou linku využívat k turistice, zatímco opačným směrem bude sloužit hlavně pro dopravu ukrajinských zaměstnanců a jejich rodin do Moravskoslezského, ale také Olomouckého a slovenského Žilinského kraje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Uzemněné Boeingy MAX příští týden zřejmě dostanou v Evropě povolení k provozu

Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na území Evropské unie. V úterý to řekl šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Právě tento úřad o povolení rozhoduje. Letadla nesměla do vzduchu po dvou tragických nehodách, které odhalily softwarovou chybu. Ve Spojených státech a v některých dalších zemích už Boeing povolení k obnově provozu těchto strojů dostal.

Ky uvedl, že stroje 737 MAX budou moci létat, pokud budou splňovat podmínky EASA a jeho piloti absolvují výcvik. Jednou ze změn, kterou si unijní regulátor vnutil, je nová certifikace stabilizačního systému MCAS. U něj se zjistilo, že patrně sehrál klíčovou úlohu při tragických nehodách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy