Rodinná pouta ve sněmovně: za piráty se poprvé dostali sourozenci, Okamura bude jen jeden

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 10. 2017 15:09
Ve sněmovně již působilo několik rodinných dvojic otec a syn. Poprvé se tam ale nyní dostala sourozenecká dvojice: jsou jí Mikuláš Ferjenčík a Olga Richterová za pirátskou stranu.
Olga Richterová a její bratr Mikuláš Ferjenčík. Dvě výrazné tváře pražských pirátů jsou sourozenci
Olga Richterová a její bratr Mikuláš Ferjenčík. Dvě výrazné tváře pražských pirátů jsou sourozenci | Foto: ČTK

Praha - Mnoho voličů napjatě sledovalo, zda ve sněmovně usednou bratři Tomio a Hayato Okamurovi. Zatímco populista Tomio se do sněmovny se svou protiuprchlickou rétorikou dostal pohodlně, jeho bratr Hayato v dresu křesťanské KDU-ČSL to měl nepoměrně těžší - i proto, že kandidoval až na šestém místě pražské kandidátky.

Chybělo přitom málo a do sněmovny by se dostal: stačilo by kandidovat v jiném kraji. Hayato Okamura totiž v Praze nasbíral přes pět tisíc preferenčních hlasů, které by mu ve velké většině ostatních regionů pohodlně stačily na zisk mandátu.

V Praze měl smůlu, že zde kandidoval oblíbený lidovecký starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský, který získal preferenčních hlasů ještě o 1700 více, a přeskočil tak i jedničku kandidátky Daniela Hermana, který se tak do sněmovny také nedostal.

Pirátská jízda

I přesto se do sněmovny jedna sourozenecká dvojice dostala, a to v dresu pirátů. Je to třicetiletý pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík a jeho o dva roky starší sestra Olga Richterová, překladatelka a lingvistka. Ferjenčík uspěl jako lídr pardubické kandidátky, jeho sestra pak byla na čtvrtém místě v Praze a se zvolením ani nepočítala.

Extrémně dobrý výsledek v hlavním městě - 17,59 procenta, jen o necelá tři procenta méně než vítězné hnutí ANO - zde ale do poslaneckých lavic katapultoval hned pět členů strany.

Jak slavily politické strany? Piráti uspořádali koncert
0:32
Jak slavily politické strany? Piráti uspořádali koncert | Video: Zdeněk Bašus

Zatímco Ferjenčík byl před osmi lety u zakládání pirátské strany, Richterová se začala věnovat politice až o čtyři roky později. Ke vstupu do aktivní politiky ji přitom paradoxně přemluvil zástupce jiné strany - tehdejší místopředseda pražské KDU-ČSL Pavel Mareš.

Zaostřeno na desítku

Richterová se totiž původně jako aktivní občanka zajímala o dění na Praze 10, kde bydlí, a založila občanské sdružení Zaostřeno na desítku. To si všímalo místní radnice, na které například působili kontroverzní představitelé ODS Tomáš Hrdlička, Milan Richtr nebo někdejší pravá ruka Andreje Babiše Radmila Kleslová.

Na Praze 10 tehdy také vznikalo občanské sdružení Vlasta, kde se spojili jak místní aktivní občané, tak několik menších stran včetně lidovců a chtěli se dostat na radnici. "Pavel Mareš věděl, že Vlasta potřebuje piráty, a přemluvil mě," popisuje Richterová, která se pak dostala do zastupitelstva Prahy 10. Mimochodem: lídryní sdružení Vlasta je Renata Chmelová, která se loni stala s podporou pirátů senátorkou.

Sám Ferjenčík se pak stal pirátem víceméně náhodu - na webu si přečetl malý článek o tom, že po zahraničním vzoru vzniká pirátská strana i v Česku, a rozhodl se zapojit. "Viděl jsem, že to je obrovská příležitost postavit politickou stranu díky novým technologiím, co bude fakt fungovat demokraticky. Vůbec jsem netušil, co bude za osm let," říká Ferjenčík, který je jedním z nejaktivnějších pražských zastupitelů.

Otec za komunisty, syn za Úsvit

Ač příbuzní nejsou ve sněmovně výjimkou, poprvé se do ní dostali sourozenci. A navíc současně. Ve sněmovně již například zasedalo několik generací jedné rodiny. Kromě Václava Klause a nyní jeho syna Václava Klause mladšího, který v letošních volbách získal za ODS v Praze největší počet hlasů, to byli v minulosti i Václav Benda a jeho syn Marek.

"Ale v jedné budově jsme se nepotkali, protože otec byl poslanec ve Federálním shromáždění," podotkl Marek Benda, který sedí ve sněmovně již od roku 1990, kdy byl zvolen poslancem České národní rady za tehdejší Občanské fórum. Koncem roku 1992 při rozpadu republiky Federální shromáždění zaniklo a Česká národní rada se přetvořila v Poslaneckou sněmovnu.

Pikantní je příběh další rodiny, Vojtěcha Adama a Petra Adama z Ivančic na Blanensku. Zatímco lékař Vojtěch Adam seděl ve sněmovních lavicích od roku 2006 za KSČM, jeho syn Petr uspěl v roce 2013 za hnutí Úsvit v čele s Tomiem Okamurou.

Ve sněmovně se vytvořilo několik vztahů, které skončily sňatkem - nejznámější je Mirek Topolánek a Lucie Talmanová. Jen jeden pár ale do ní jako manželský už vstupoval: Blanka a Petr Zajícovi, kteří byli zvoleni za republikány Miroslava Sládka v polovině devadesátých let. Mimochodem, jejich příbuzenské vazby ve sněmovně byly ještě širší, Zajícová byla nevlastní dcera předsedy SPR-RSČ Sládka.

Z výsledku nejsme překvapeni, stanovili jsme si za cíl deset procent, říká Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Ozbrojenec drží tdva rukojmí v bance v Le Havru, další čtyři propustil

Ozbrojený muž dnes zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre. Během vyjednávání s policií čtyři rukojmí propustil, informovala francouzská média. Podle zdrojů televizní stanice RTL se domáhá osvobození Palestinců vězněných Izraelem. Kromě pistole může mít u sebe podle policie i výbušniny.

Na místě zasahuje zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž má u sebe tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením.

"Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policii se propuštění čtyř rukojmích podařilo dosáhnout po několika hodinách vyjednávání, přičemž nikdo nebyl zraněn.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Newyorská prokuratura chce rozpustit mocnou Národní asociaci držitelů zbraní

Prokuratura amerického státu New York chce soudní cestou rozpustit mocnou zbrojní lobbistickou organizaci Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Tvrdí, že někteří členové jejího vedení použili miliony dolarů z rozpočtu pro své soukromé účely a kupovali si za ně rovněž loajalitu a mlčenlivost bývalých zaměstnanců organizace. Vlastní žalobu na jednu z odnoží NRA podala také prokuratura metropole Washingtonu. NRA na krok reagovala podáním vlastní žaloby na prokuraturu. Prezident Donald Trump snahy o zastavení činnosti NRA označil za "velmi hroznou věc".

Podle žaloby, o níž novináře informovala nejvyšší prokurátorka státu Letitia Jamesová, si vedení organizace za "odkloněné finance" kupovalo zájezdy na Bahamy, lety soukromými tryskáči a jídla v luxusních restauracích. Tímto způsobem přitom snížilo majetek organizace během tří let asi 64 o milionů dolarů (1,4 miliardy korun) a přivedlo ji do významné ztráty. Prokuratura podle ní činnost organizace vyšetřovala 18 měsíců.

Žaloba podle agentury Reuters staví demokratku Jamesovou proti největší a nejmocnější zbrojní organizaci v USA, která je úzce navázaná na Republikánskou stranu prezidenta Donalda Trumpa. Krok newyorské prokuratury podle agentury zcela jistě USA ještě více názorově rozdělí. Mezi konzervativci je totiž NRA opěvována jako hlavní zastánce ústavou daného práva na držení zbraní, zatímco liberálové ji často kritizují, protože podle nich stojí za rozmachem násilností v zemi.

Prezidentka NRA Caroly Meadowsová označila žalobu prokuratury za nepodložený a předem promyšlený útok a mocenský politický krok před listopadovými prezidentskými volbami. Organizace okamžitě podala na Jamesovou vlastní žalobu, podle níž prokurátorka porušuje právo NRA na svobodu projevu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních

Americký Senát dnes schválil návrh zákona, který federálním zaměstnancům zakazuje používat čínskou aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok na vládních zařízeních. Informovala o tom agentura Reuters. Bílý dům v poslední době hrozí, že aplikaci ve Spojených státech zakáže úplně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy