Soudy budou o propouštění vězňů rozhodovat videokonferencemi

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
18. 3. 2014 6:00
Policie spolu s ministerstvem spravedlnosti a vězeňskou službou spustila pilotní projekt, v jehož rámci budou soudy rozhodovat přes videokonference.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Propouštět vězně na svobodu přes videokonferenci. V Česku doposud věc nevídaná, od úterý však ne nereálná. Soudce Okresního soudu v Nymburce se totiž poprvé propojí s věznicí v nedalekých Jiřicích a bude rozhodovat o žádostech vězňů.

Stane se tak v rámci pilotního projektu, se kterým přišla policie. "V současné chvíli máme právě soud v Nymburce, ve věznici v Jiřicích a v Praze na Kongresové, kde je cela předběžného zadržení," popisuje náměstek policejního prezidenta Václav Kučera, který má projekt na starosti, kde všude se novinka zkouší. "Do budoucna předpokládáme rozšíření na soud v Kolíně a policii v Nymburce a Kolíně," dodává.

Pokud by se projekt osvědčil, výslech "na dálku" by se mohl rozšířit i na další soudy v republice. "Daleko dřív se rozhodne, což je myslím přínos i pro odsouzené. Navíc se významně ušetří prostředky. Když si totiž vezmete, že s jedním člověkem jedou další tři lidé, tak ta ekonomika je hodně významná," vysvětluje výhody Kučera. "Unikátní je propojení policie - věznice - soud," připomíná.

Ulehčí se obětem trestných činů

Kučera nicméně jedním dechem říká, že je naivní si představovat, že se policisté budou moci spolehnout pouze na video. Práci jim však výrazně ulehčí.

Například při rozhodování o vazbě. "Zatímco nyní bychom museli jet třeba z Prahy do Kolína a zpět a potom ještě do věznice, tak přes videokonferenci to bude možné udělat okamžitě," dává Kučera příklad.

Jedním z hlavních impulsů, proč policie s možností výslechu přes videokonferenci přišla, byl nový zákon o obětech trestných činů. "Ten ukládá snižovat takzvanou druhotnou újmu. Oběti někdy nechtějí vypovídat, protože se u soudu nechtějí setkat s pachatelem," říká Kučera.

Žádný Skype, komunikace bude šifrována

Jedna z prvních otázek, které člověka napadnou, se týká technického provedení. To nebude probíhat přes běžné programy, ale přes zabezpečené připojení, veškerá data se budou ukládat na serverech, které pro policii spravuje Česká pošta. "Vyzrazení nebo prolomení takřka nepřipadá v úvahu, to by musel selhat lidský faktor," ujišťuje náměstek Kučera, že se k informacím nedostane nikdo nepovolaný.

Celý systém se bude skládat z televize, řídicí jednotky a kamery, listinné důkazy snímá zvláštní scanner. Online je navíc možné zprostředkovat protokol. 

Zatím policii projekt vyšel na 2,5 milionu korun, jedno zařízení vyjde přibližně na 200 tisíc, investice si vyžádalo i pořízení serverů. Výsledky pilotního provozu by chtělo policejní prezidium vyhodnotit do roka. "Nepředpokládám, že by projekt neuspěl," je přesvědčený Kučera.

Soudy už přes video vyslýchaly svědky z ciziny

Ačkoliv zítřejší jednání soudu bude v jistém směru průlomové, zkušenosti s videokonferencemi už česká justice má. "V minulosti se již konalo několik výslechů pomocí videokonferencí, převážně se jednalo o přeshraniční výslechy nebo výslechy svědka ve věznici," vysvětluje mluvčí ministerstva spravedlnosti Miroslav Konvalina.

Resort přitom má vlastní projekt, který rovněž běží v pilotním provozu. Momentálně jsou potřebnou technikou vybaveny krajské soudy v Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Plzni, olomoucký vrchní soud, nejvyšší státní zastupitelství, okresní soud v Teplicích a již zmíněný soud v Nymburce a věznice v Jiřicích.

Plošné zavedení by mělo trvat 19 měsíců. "Celková hodnota projektu byla ve studii proveditelnosti vyčíslena na 2 306 778 eur (zhruba 65 milionů korun, pozn. red.). Z této částky očekáváme, že z norských fondů budou hrazeny náklady ve výši 80 procent," předpokládá Konvalina.

 

Právě se děje

Další zprávy