Krejčířova vila jde do exekuce, jeho žena neuspěla s žalobou

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 3. 2014 16:55
Podnikatelova žena se snažila soud přesvědčit o tom, že černošická vila je jen její.
Vila Radovana Krejčíře
Vila Radovana Krejčíře | Foto: Petr Kubín

Praha - Okresní soud Praha-západ odmítl vyloučit černošickou vilu manželky podnikatele Radovana Krejčíře Kateřiny z exekučního řízení, do kterého se Krejčíř dostal kvůli dluhům.

Krejčířová tvrdí, že vila je jen její a že ji koupila za 23 milionů, které dostala od Krejčířova otce. Soud tomu ale neuvěřil a nemovitost považuje za společné jmění manželů, na které se exekuce vztahuje.

Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat ke krajskému soudu. Krejčířovi jsou nyní v Jihoafrické republice, kde čelí trestnímu stíhání.

Peníze na vilu podle soudce Lubomíra Křikavy nepocházely z daru, jak se Krejčířová snažila prostřednictvím svého právníka tvrdit. Jsou prý součástí společného jmění manželů.

"Nebylo prokázáno, že snad žalobkyně (Kateřina Krejčířová) koupila nemovitosti za své výhradní prostředky získané darem. Považují se za součást společného jmění manželů, a to i přes zúžení tohoto společného jmění v podobě smlouvy," dodal soudce.

Podle něj verdikt neznamená hned prodej vily v exekuci. Rozhodne o tom až pověřený exekutor.

Krejčířová se domáhá žalobou odstranění vily z exekuce, kterou žádá společnost Frymis kvůli dluhu za zhruba 50 milionů korun. Vila je v katastru nemovitostí psaná na Krejčířovou.

Soud: Výpověď Krejčířovy matky byla nevěrohodná

Soudce chtěl Krejčířovou vyslechnout, její právník ji ale z jednání omluvil, protože je nyní v JAR, kde jí úřady zabavily cestovní doklady kvůli trestnímu stíhání. Vzhledem k tomu, že nelze určit termín, kdy by mohla přijet do ČR, soudce rozhodl, že ji nelze vyslechnout, přičemž již dříve měla možnost se dostavit.

Před uzavřením dokazování vyslechl matku uprchlého podnikatele, sedmašedesátiletou Naděždu Krejčířovou. Její výpověď ale označil jako nevěrohodnou a účelovou.

Hovořila prý záměrně ve prospěch snachy, když popisovala okolnosti, za kterých Kateřina Krejčířová údajně získala peníze na nemovitost v roce 1998. Zprvu řekla, že o tom "ví hodně", při výslechu ale často uváděla, že si na podrobnosti nevzpomíná.

Její syn bydlel s manželkou nejdřív několik let v Českém Těšíně ve společné domácnosti s rodiči, později ale vzhledem ke svému podnikání chtěl přesídlit do Prahy.

"Našli si dům v Černošicích. Rozhodli jsme se, že jim na něj dáme peníze," uvedla Krejčířova matka. Finance prý dali Krejčířově manželce, protože podnikatel měl již dříve problémy se zákonem a byl i ve vazbě. Důvodem prý bylo, že "kdyby se něco přihodilo, tak aby snacha měla dům a kde bydlet s vnukem."

Miliony na dům dostala v hotovosti

"Peníze předával manžel hotově, nebyla jsem u toho. Snacha mi pak za to děkovala. Byla to velká část našich peněz," dodala.

Dům, jehož hodnotu odborníci odhadují na 400 milionů korun, prý Radovan Krejčíř s manželkou upravovali, ale více o tom údajně neví. Později uvedla, že za synem po jeho nastěhování často jezdila a poté, kdy na podzim roku 2002 zmizel její manžel Lambert, tam údajně půl roku bydlela.

Soudce se ptal na původ peněz pro Kateřinu Krejčířovou a podnikatelské aktivity Krejčířova otce. Naděžda Krejčířová nedokázala odpovědět, čím se její manžel zabýval, uvedla pouze, že podnikal a staral se o výdělek rodiny, zatímco ona byla v domácnosti. Krejčíř starší dal snaše peníze na dům údajně v hotovosti, kterou měl v sejfu. Podle jeho manželky bylo u nich tehdy běžné zacházet s většími obnosy peněz.

Zmizení Krejčířova otce je stále neobjasněné

Osud Lamberta Krejčíře není dosud objasněný. Policie podezírala z jeho únosu skupinu sedmi lidí, do níž prý patřil příbramský podnikatel a fotbalový boss Jaroslav Starka.

Odcizili mu prý peníze a nutili ho uhradit dluhy jeho syna. V průběhu únosu prý zemřel na infarkt a pachatelé jeho tělo následně ukryli na neznámém místě. Vyšetřování ale jejich vinu neprokázalo a žalobci trestní stíhání v dubnu 2011 zastavili.

Českotěšínský podnikatel a vlastník tamní tiskárny Lambert Krejčíř zmizel, když jeho syn byl znovu ve vazbě a měl za tři dny jít na svobodu. Tělo Krejčíře staršího se nikdy nenašlo. V minulosti se také objevil svědek, který policii tvrdil, že Krejčíř žije v zahraničí se změněnou identitou, což se dosud nepotvrdilo.

Radovan Krejčíř z rozsáhlého objektu v Černošicích, který je zapuštěný částečně do skály, utekl v roce 2005, když jej přišla zadržet policie. Podnikatel poté i s rodinou uprchl z Česka. Objekt začal postupně chátrat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy