Praha - Tři měsíce po vyhlášení verdiktu v kauze Jany Nečasové je jasné, proč soudkyně Helena Králová zprostila bývalou šéfku kabinetu premiéra a další příslušníky Vojenského zpravodajství obžaloby.
Soudkyně z Obvodního soudu pro Prahu 1 ve svém rozhodnutí, o kterém informoval deník Právo, konstatuje, že bývalá manželka premiéra Radka Nečasová a další dva pracovníci z Úřadu vlády nebyli sledováni. Podle Králové šlo o takzvané kontrasledování, a tak nebyl porušen zákon.
K tomu došlo na žádost tehdejšího premiéra Petra Nečase. Ten před soudem uvedl, že měl obavy o své blízké, protože už někdy v létě roku 2012 si prý všiml nezvyklého pohybu osob v okolí jeho tehdejšího bydliště.
Následně se s tím svěřil své současné manželce Janě Nečasové a bývalému šéfovi Vojenského zpravodajství Ondreji Páleníkovi. Jana Nečasová ale podle Nečase žádné pokyny zpravodajcům nedávala.
"Požádal, aby jednali diskrétně s tím, že jeho tehdejší manželka se o tom nesmí dozvědět. Tento požadavek diskrétnosti byl proto, že se bál, kdyby se jeho manželka něco dověděla, aby nezačala vyvádět, a nechtěl ji znepokojovat, dále aby se o tom nezmínila kamarádkám," parafrázovala soudkyně Nečasovy výroky.
Po zatčení mluvil Nečas jinak
Poté, co byla Jana Nečasová zadržena, ale premiér mluvil o tom, že o ničem nevěděl. To, že šlo o kontrasledování, podle soudkyně Králové dokládají výpovědi obžalovaných Páleníka, Milana Kovandy, Jana Pohůnka a také bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Rostislava Pilce.
"Soud po zhodnocení důkazů dospěl k závěru, že provedenými důkazy nebyly obhajoby všech obžalovaných vyvráceny, ale naopak potvrzeny," napsala ve verdiktu Králová.
Tvrzení obžaloby, že byla Radka Nečasová sledována kvůli osobním zájmům její sokyně v lásce Jany Nečasové Nagyové, soudkyně také odmítla. Nečas uvedl, že s bývalou ženou byl na všem dohodnutý již v létě 2011, definitivně se od ní odstěhoval v listopadu 2012. I Jana Nečasová podle soudkyně ve výpovědi odmítla osobní cíle. Uvedla, že její vztah s Petrem Nečasem trval devět let.
A ani odposlechy, které předložila žaloba, podle soudkyně nic zásadního nepřinesly. "Neprokazují skutečnosti prezentované obžalobou, pouze potvrzují, že mezi obžalovanými proběhly určité kontakty, což ale potvrzují sami obžalovaní a rovněž svědci," uvedla Králová.
Další soud Nečasovou čeká
Rozsudek ještě není pravomocný. Státní zástupci se proti němu odvolali. Případem se tak bude zabývat Městský soud v Praze.
Nečasovou brzy zřejmě čekají další soudy ve zbývajících kauzách, v nichž ji policie obvinila. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci na ni podalo žalobu kvůli údajnému zneužití tajných zpráv BIS, kterého se měla dopustit s podnikatelem Ivo Rittigem a advokáty. Soudy však nyní řeší, zda žalobci nechybovali, když žalobu utajili kvůli citlivým informacím z tajné služby.
Během několika měsíců pak chtějí státní zástupci Nečasovou obžalovat za údajné uplacení exposlanců ODS lukrativními posty ve státních firmách a za to, že nezdanila luxusní šperky a módní doplňky.