Soudkyně Sedláková měnila rozsudky. Nejvyšší správní soud ji kvůli tomu odvolal z funkce

Blanenskou soudkyni Danu Sedlákovou uznal vinnou ze změn rozsudků v šesti civilních záležitostech, kdy zcela změnila nebo otočila vyhlášení rozsudku oproti následnému písemnému vyhotovení.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Brno - Nejvyšší správní soud ve středu odvolal z funkce blanenskou soudkyni Danu Sedlákovou. Uznal ji vinnou ze změn rozsudků v šesti civilních záležitostech, kdy zcela změnila nebo otočila vyhlášení rozsudku oproti následnému písemnému vyhotovení. Předseda senátu Karel Šimka řekl, že se Sedláková dopustila závažných a nepřijatelných chyb opakovaně a chyběla jí sebereflexe.

"Provedla to, co soudce nesmí nikdy provést. Rozhodnutí ve věcech, která vydala, změnila tak, že je modifikovala a v některých případech popřela. Popřela jednu z klíčových zásad rozhodovacích činností soudů," uvedl Šimka.

Podle něj soud připouští, že Sedláková neměla zlý úmysl, ani nechtěla nikomu stranit. "Měla pocit, že takový postup je lepší. I rozumné postupování má ale mantinely, nelze opakovaně porušit ty základní mantinely. To není možné tolerovat a zachovat jí funkci soudkyně," objasnil Šimka. Dodal, že v neprospěch soudkyně hrál i fakt, že byla přesvědčená o spiknutí proti ní. "Je to neschopnost vnímat rozumně svět kolem sebe," dodal Šimka. Případ označil za smutný.

Stejně se vyjádřila i předsedkyně blanenského soudu Michaela Zummerová, která zproštění funkce u Sedlákové požadovala. Novinářům řekla, že je s rozhodnutím spokojená. Vedení řízení označila za složité. Šimka měl totiž se Sedlákovou v síni několik slovních přestřelek a několikrát jí pohrozil, že ji nechá vyvést ze soudní síně.

Sedláková novinářům řekla, že zváží podání ústavní stížnosti. U soudu připustila, že chybovala v jednom z případů, u ostatních to odmítla. Kárnou žalobu označila za vykonstruovanou kauzu, která měla vést k jejímu odvolání, aby se uvolnilo místo soudce pro další zájemce.

Zummerová podřízené vytýkala pochybení v 15 případech, v části z nich změnu mezi vyhlášením rozsudku a poté písemným odůvodněním, v dalších soudní průtahy nebo nerespektování soudů vyšších stupňů. Nejvyšší správní soud ve středu část skutků vyčlenil k samostatnému řízení a zabýval se jen šesti případy, v nichž se soudkyni vytýkala změna rozhodnutí. Podle předsedy senátu Karla Šimky to byly věci vážnějšího charakteru. Sedláková s tím nesouhlasila a chtěla projednání celé záležitosti.

Sedláková sloužila na soudě od 80. let minulého století. Předsedkyně blanenského soudu na ni podala kárnou žalobu pro průtahy ve spisech už v minulosti. V roce 2007 Sedlákové tehdy kárný senát Vrchního soudu v Olomouci snížil za průtahy v řízení v téměř pěti desítkách případů plat na tři měsíce o deset procent.