Praha - Soudci oznámili, že chtějí převzít klíčové pravomoci ministra spravedlnosti a získat ještě větší nezávislost na státní moci. Rádi by si své věci řídili sami.
Představují si, že by vznikl nový vrcholný orgán na úrovni vlády nebo parlamentu, který by rozděloval peníze ze státního rozpočtu a rozhodoval, kdo soudy povede.
"Ministerstvo selhává v rovině personální i rozpočtové. Není schopné pružně reagovat na konkrétní situaci v krajích. Nové lidi vybírá netransparentně," vysvětluje viceprezident Soudcovské unie Tomáš Motl. Prohřešky soudců by dál řešily kárné senáty, na tom by se nic nezměnilo.
V Nejvyšší radě soudnictví, jak by se nový orgán jmenoval, by měli mít soudci většinu. Vedle nich by ale podle představ soudců zasedli i zástupci obou komor parlamentu, vlády a prezidenta.
Soudci chtějí mít většinu
Místo by měli pravděpodobně jisté předsedové Nejvyššího a Nejvyššího správního soudu. Další zástupce soudů by mohli volit soudci samotní.
Do praxe má ale myšlenka soudcovské samosprávy ještě daleko, je třeba změna ústavy a několika zákonů. "Ministerstvo nám v tomto ohledu nepomůže. Musíme oslovit veřejnost a zákonodárce," řekl Aktuálně.cz Motl.
Poslanec a člen ústavně právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD) by posílení soudcovké samosprávy uvítal, ale ne v míře, pro kterou se vžil pojem "soudcokracie".
"Model soudcovské rady je mi sympatický, ale kompetence by se musely vyvážit. Není například možné, aby si soudci sami určovali, kolik dostanou ze státní rozpočtu. Rovněž není možné, aby odpovědnost za justici nesl ministr spravedlnosti, ale nemohl uplatňovat žádné pravomoci," myslí si Tejc. Podle něj ale úřednická vláda nemůže se soudci tak zásadní změnu dohadovat: "To je úkol až pro nového ministra," dodává Tejc.
Ani poslanec za ODS Radim Chytka není odpůrce soudcovské samosprávy, vidí ale akutnější problémy, které by se měly řešit. "Akutnější je soudy zrychlit a zajistit, aby nedělaly zásadní přehmaty. Je třeba justici také zajistit více peněz z rozpočtu a pak můžeme řešit, kdo ty peníze bude rozdělovat," myslí si Chytka.
Myšlenku soudcovské samosprávy, která funguje v mnoha evropských zemích, v Česku nejvíce prosazoval někdejší ministr spravedlnosti Otakar Motejl. Ale neuspěl.
"Justice tehdy nebyla jednotná. Motejlovi podrazili nohy sami soudci," říká Motl s tím, že dnes je situace jiná.
Politici nás ovlivňují stále víc
Soudce stmelila i novela zákona o soudech a soudcích, kterou loni prosadili poslanci z ústavně právního výboru - předsedové soudů a další soudní funkcionáři mají nově omezené funkční období na dobu určitou. Podle soudců politici tak svou moc nad soudy ještě zvětšili.
"Chceme po ministerstvu, aby zveřejnilo transparentní pravidla, podle kterých bude nové soudní funkcionáře vybírat. Pokud taková pravidla neexistují, měla by vzniknout," uvedl prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník.