Praha - Neustálé průtahy a omluvy obžalovaných i advokátů v korupční kauze Davida Ratha naštvaly soudce Roberta Pacovského natolik, že rozdělil hlavní líčení a případ tří z jedenácti obžalovaných bude projednávat v samostatném řízení.
"Proces dnes pokračovat bude," řekl krátce po zahájení v soudní síni poté, co přečetl několik dalších omluv z jednání. Sám Rath dnes v jednací síni nebyl. Protože ale předem požádal, aby proces pokračoval bez jeho přítomnosti, zahájení jednání to nebránilo.
Hlavní proud kauzy s Rathem, Kateřinou Pancovou a Petrem Kotttem, stejně jak s pěti manažery stavebních a zdravotnických firem, tak ve čtvrtek pokračuje. Se zbylými třemi obžalovanými, mezi nimiž je i Lucia Novanská, která podle obžaloby "cinklé" soutěže organizovala, pak bude pokračovat v samostatném líčení. Většinu důkazů a výslechů, které zazní od dnešního dne, tak bude muset soud znovu opakovat.
Pacovský chtěl původně vynést verdikt před koncem loňského roku. Jenže od srpna projednávání provází problémy a líčení se konalo jen sporadicky kvůli omluvenkám obžalovaných či jejich advokátů. Naposledy přišla omluvenka jedné z obhájkyň kvůli zdravotnímu stavu rodinného příslušníka, se kterým musí být v nemocnici.
Urychlí to jednání
K dnešnímu líčení se navíc nedostavili ani advokáti dvou dalších obžalovaných. A nesjednali si za sebe ani náhradu. Soud proto ve čtvrtek sáhl k jen výjimečně používanému kroku. "Soud má možnost, pokud to urychlí postup ve věci, vyloučit část obžalovaných k samostatnému projednání," odůvodnil to Pacovský. Někteří z advokátů byli krokem evidentně překvapeni, očekávali, že proces bude rovnou odročen.
"Neměl jinou možnost. Jednotliví advokáti začínají provádět obstrukce," konstatuje žalobce Petr Jirát, podle něhož to kauzu ještě prodlouží. Podle něj vůbec nic nebránilo tomu, aby advokáti za sebe sehnali náhradu, jak se běžně děje.
A o protažení se dnes pokusil i Rathův advokát Adam Černý. Ten totiž požádal, vzhledem k dlouhé době, která uběhla od posledního jednání, aby soud opakoval výslech Davida Ratha a přehrál znovu odposlechy. "Byla dlouhá pauza, a tak by bylo vhodné je zopakovat," uvedl Černý. Soud ale okamžitě jeho návrh zamítl. "Senát má ještě dost v paměti na to, aby si pamatoval, co v nich bylo," podotkl.
A stejně tak odmítl žádost Černého, aby se zrušilo jednání v dalších dnech, protože mu koliduje s jiným akutním případem, který zastupuje v Českých Budějovicích. "My jsme vás o jednání informovali už v listopadu. Volali jsme soud v Budějovicích a tam se o datu líčení rozhodlo až 9. ledna," poukázal.
Marže byla obvyklá
Po půl desáté pak do soudní ohrádky předstoupil znalec Vítězslav Hálek, kterého si objednala obhajoba. Ten měl posoudit reálnou cenu rekonstrukce hostivického gymnázia – jedné ze staveb, které byly podle obžaloby předražené. Ten došel k tomu, že cena rekonstrukce byla obvyklá.
"Přepočítali jsme to a vyšla marže 3,06 procenta. V maržích nevybočuje, ty bývají až šest procent," uvedl Hálek. Na dotaz soudu pak ale uvedl, že jen jde jen o propočet z dat, která měl k dispozici, a že neprověřoval, zda bylo vše, co bylo fakturováno, i prostavěno. A to, že bylo vše skutečně prostavěno, mu prý potvrdil jeden z obžalovaných. A proč se tak liší od posudku, který si nechala vypracovat policie? "Kolegové to posuzovali k jinému datu," vysvětluje.
Soud poté začal číst listinné důkazy, na odpoledne je plánován výslech dalšího znalce.
Rathovy prohry
Během uplynulých měsíců však Rath nasbíral několik dalších proher. Bývalý hejtman například usiloval o to, aby mu policie vrátila zhruba osm milionů, které zabavila při domovní prohlídce. A zrušila také blokaci jeho nemovitostí. Počátkem ledna Vrchní soud v Praze Rathovu stížnost proti zadržování jeho majetku definitivně zamítl.
Jen pár dní předtím také neuspěl s ústavní stížností, kdy si stěžoval na podjatost soudce Roberta Pacovského. Podle ústavních soudců je stížnost předčasná.
Jednání s Rathem zpočátku nabralo obrátky, ale od loňského dubna se výrazně zpomalilo a líčení se konalo jen sporadicky.
V září se zadrhl proces nejdříve kvůli přetržené achilovce Petra Kotta, poté kvůli hospitalizaci Davida Ratha. A do toho soudce Pacovský začal projednávat další případ spojený s Rathem: Obžalobu skupiny kolem Rathova bývalého náměstka Filipa Bušiny, podezřelou z půlmiliardových daňových úniků.
Jednání zdržovaly i časté stížnosti a obvinění z podjatosti vůči předsedovi senátu Robertu Pacovskému, které musel řešit vrchní soud.
Jedenáct lidí a sedm firem
Korupční kauzu Davida Ratha začal policejní zásah v květnu 2012. Žalobce viní skupinu 11 lidí z manipulování veřejných zakázek ve Středočeském kraji v letech 2011 a 2012.
Za organizátory označuje žalobce Petr Jirát Kateřinu Pancovou a Petra Kotta. Rath pak údajně o všem věděl a dělil se o úplatky. Ostatně právě po převzetí krabice vína, kde bylo sedm milionů korun, Ratha zadržela policie.
Spolu s uvedenou trojicí je stíhána manažerka firmy ML Compet Lucie Novanská, která zmanipulovaná výběrová řízení podle obžaloby organizovala, a pak také manažeři sedmi stavebních a zdravotnických firem, kteří měli kvůli přidělení zakázek uplácet. Jedna z nich – Ivana Salačová – pak korupci při zadávání zakázek důkladně popsala a získala status spolupracujícího obviněného. Hrozí jí tak nižší trest.