Soudce, obviněný ze zakázaných nákupů realit, odstoupil

vk
8. 11. 2007 17:50
Tím se vyhnul potrestání
Vrchní soud v Olomouci nestihl soudce Dospěla potrestat
Vrchní soud v Olomouci nestihl soudce Dospěla potrestat | Foto: http://portal.justice.cz/

Olomouc - Soudce brněnského krajského soudu Radovan Dospěl, který upadl v podezření ze spekulativního nákupu nemovitostí a mnohamiliónových půjček, se vzdal funkce. Předešel možnému trestu, o němž rozhodoval v kárném řízení Vrchní soud v Olomouci.

Případ, kvůli kterému Dospěl stál před soudním senátem, byl první svého druhu v republice, uvedly ceskenoviny.cz.

"Jednání jsme v jeho případě původně odročili na neurčito, neboť bylo potřeba získat ještě další listiny k převodu nemovitostí a podobně. Mezitím však bylo kárné řízení zastaveno, neboť se vzdal funkce soudce. Řízení navíc ztrácí jakýkoliv efekt, když soudcem nebude," řekl podle serveru ceskenoviny.cz mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Odešel na vlastní žádost, trest nebude

Podle mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslavy Sedláčkové Dospěl "odešel na vlastní žádost bez uvedení důvodů." Ke 30. listopadu mu končí tříměsíční výpovědní lhůta.

Soudce čelil obvinění, že podle kárné žaloby nejméně od února 1997 do března 2006 spekulativně nakupoval nemovitosti za účelem jejich následného prodeje, zhodnocení a pronajímání dalším osobám. Zákon soudcům však takovýto přivýdělek zakazuje s výjimkou správy vlastního majetku.

Při kárném řízení žalobce uvedl, že soudce Dospěl je spolumajitelem dvou obytných domů a u bank a přátel si vzal během let půjčky v hodnotě 15 milionů až 20 milionů korun. Soudce se však bránil tím, že veškeré peníze si půjčil legálním způsobem a nešlo o spekulativní nákup.

Trestného činu se podle policie nedopustil

Činnost soudce na základě anonymního oznámení dva roky prověřovala také policie, žádného trestného činu se ale nedopustil.

V případě, že by kárné řízení bylo dovedeno do zdárného konce, hrozilo soudci snížení platu nebo ztráta funkce. Odchodem se potrestání vyhnul. Podle mluvčího vrchního soudu jsou podobné případy, kdy jsou kárná řízení kvůli vzdání se mandátu zastavena, výjimečné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Maďarský premiér Viktor Orbán pojede 1. února do Moskvy na jednání s Vladimirem Putinem

Maďarský premiér Viktor Orbán přijede 1. února do Moskvy na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Agentuře TASS to sdělil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Návštěva, kterou dosud Kreml nepotvrdil, by se odehrála v době zvýšeného napětí mezi Západem a Ruskem kolem Ukrajiny.

"Termín schůzky je 1. února," řekl Szijjártó v rozhovoru pro TASS v New Yorku, kde se účastní jednání OSN.

Podle něj bude hlavním tématem setkání energetika, zejména pak dostavba maďarské jaderné elektrárny Paks ruskou společností Rosatom či zvýšení dodávek ruského zemního plynu do Maďarska. Orbán s Putinem by podle něj měli hovořit také o výrobě ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V v Maďarsku či vyslání maďarského kosmonauta do vesmíru s ruskou pomocí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že zprávy o chystané schůzce mezi Putinem a Orbánem zatím nebude komentovat. Ministerstvo zahraničí o tom podle něj bude včas informovat.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Vláda chce navýšit úhrady pojišťoven na záchrannou službu, bude s nimi jednat

Hejtmani se s vládou domluvili na zvýšení plateb pojišťoven na zdravotnickou záchrannou službu. Povedou se o tom jednání mezi vládou, kraji a pojišťovnami, řekl po jednání s hejtmany novinářům premiér Petr Fiala (ODS). Rozhodnutí ocenil předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) s tím, že podíl krajů na financování záchranné služby v posledních letech se výrazně zvětšil v porovnání s výší úhrad zdravotních pojišťoven. Navýšit plánuje vláda i finance na opravy silnic nižších tříd.

Hejtmani dnes s novou vládou jednali poprvé od jejího ustavení, domluvili se, že se budou scházet třikrát do roka nad konkrétními tématy. Dnes probrali mimo jiné problémy krajů s fungováním pohotovostní služby či úhradovou vyhlášku ministerstva zdravotnictví. Zabývali se i financováním oprav silnic nižších tříd či plány krajů s úpravou rozpočtového určení daní. Na silnice nižších tříd chce dát vláda příští rok o dvě miliardy korun víc, než činí nynější platba krajům ve výši čtyři miliardy, uvedl šéf hejtmanů Kuba.

Zdroj: ČTK
Další zprávy