Brno Nejvyšší soud zrušil verdikty soudů, podle kterých měla společnost Bauhaus Zdeňku Svěrákovi zaplatit dvě stě tisíc korun za porušení autorského práva.
Společnost bez Svěrákova svolení neoprávněně změnila a užila část verše jeho textu písně Dej cihlu k cihle pro své reklamní účely.
To, že má firma zaplatit Svěrákovi 200 tisíc korun, rozhodly Krajský soud v Brně i Vrchní soud v Olomouci.
NS: Soudy rozhodly předčasně, měly oslovit odborníky
Tyto verdikty ale nyní zrušil Nejvyšší soud. Podle jeho rozhodnutí musí soudy znovu celou věc posoudit a vyžádat si odborné posudky, rozhodnutí soudů označil Nejvyšší soud za předčasné.
Firma část textu písně využila k podpoře prodeje míchačky stavebních hmot. Na nejméně 211 reklamních plochách společnosti se během září roku 2004 objevil slogan "upeč...třeba zeď". V původní písni se přitom objevuje verš "upeč třeba chleba, postav třeba zeď".
Zástupci společnosti u soudu namítali, že slogan použitý na reklamě nesplňuje znaky autorského díla týkajícího se části Svěrákova textu písně.
Tvrdili, že smysl i dopad užitého spojení je zcela bez souvislostí a naprosto odlišný od znění písně a významu jejího textu.
Podle Bauhausu jde o náhodu tří slov
"Tři slova, která se objevují i v textu žalobce, je pouhá náhoda. Nejde o zásah do autorských práv," uvedl právní zástupce Bauhausu Bohuslav Novák.
"Toto dvojverší je natolik svébytné a autorsky ojedinělé, že v reklamním textu evokuje zásah do autorského díla. Jde o neoprávněný zásah do díla," řekl předseda senátu Vrchního soudu v Olomouci Vojtěch Brhel.
Podle Svěráka bylo rozhodnutí soudů správné.
"Snad si tyto firmy, které využívají cizího duševního vlastnictví v reklamě, uvědomí, že se to takhle nedá dělat a dají si na to příště pozor. A nebudou tvrdit, tak jako v mém případě, že tu písničku vůbec neznali a že je to náhoda," řekl.
Píseň Dej cihlu k cihle známá také pod lidovějším názvem Dělání vznikla v roce 1980 a byla zařazena do pohádky Princové jsou na draka.