Soud zamítnul zrušení Nadačního fondu proti korupci

Domácí Domácí
13. 1. 2014 10:21
O zrušení fondu zažádala v roce 2012 advokátní kancelář MSB Legal.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Městský soud v Praze zamítl návrh na zrušení Nadačního fondu proti korupci. Ten podala v prosinci 2012 advokátní kancelář MSB Legal (někdejší Šachta & Partners), v zastoupení Daniela Teleckého. Podle nich činnost fondu nenaplňovala podstatu obecně prospěšného cíle. Na svých stránkách o tom informoval samotný fond.

Podle Jana Krause, jednoho ze zakladatelů organizace, se advokátní kanceláři nelíbilo, že činnost fondu je zaměřená pouze proti ní a jejím klientům.

"To však nikdy nebyla pravda - jen do doby, než byl návrh na zrušení soudu doručen, Nadační fond poskytl 28 nadačních příspěvků, vydal 64 tiskových zpráv, uspořádal 11 tiskových konferencí, na kterých prezentoval 7 různých korupčních kauz a udělil cenu za odvahu šesti oznamovatelům. Zajímáme se o případy korupce v České republice, ať je podezřelým z korupčního jednání kdokoliv," uvedl Kraus.

Podle právního zástupce fondu Petra Kočího, návrh nemohl u soudu uspět. "Soud došel k závěru, že pokud by se MSB Legal cítil činností či výroky Nadačního fondu poškozen, má jistě možnost - jako každá právnická osoba - domáhat se nápravy v řízení o ochranu dobré pověsti právnické osoby. Ovšem nemůže mít právní zájem na tom, aby byl fond zrušen a byla nařízena jeho likvidace," vysvětluje advokát.

Nadační fond proti korupci, který vznikl v roce 2011, je nezávislou iniciativou lidí, kteří nesouhlasí s korupčním jednáním ve státní správě. Jako své cíle organizace uvádí podporu a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti, odhalování korupční činnosti a podporu projektů, které korupci odhalují.

Zakladateli fondu byli kromě Jana Krause také miliardář Karel Janeček a úspěšný podnikatel Stanislav Bernard.

 

Právě se děje

Další zprávy