Soud zamítnul zrušení Nadačního fondu proti korupci

Domácí Domácí
13. 1. 2014 10:21
O zrušení fondu zažádala v roce 2012 advokátní kancelář MSB Legal.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Městský soud v Praze zamítl návrh na zrušení Nadačního fondu proti korupci. Ten podala v prosinci 2012 advokátní kancelář MSB Legal (někdejší Šachta & Partners), v zastoupení Daniela Teleckého. Podle nich činnost fondu nenaplňovala podstatu obecně prospěšného cíle. Na svých stránkách o tom informoval samotný fond.

Podle Jana Krause, jednoho ze zakladatelů organizace, se advokátní kanceláři nelíbilo, že činnost fondu je zaměřená pouze proti ní a jejím klientům.

"To však nikdy nebyla pravda - jen do doby, než byl návrh na zrušení soudu doručen, Nadační fond poskytl 28 nadačních příspěvků, vydal 64 tiskových zpráv, uspořádal 11 tiskových konferencí, na kterých prezentoval 7 různých korupčních kauz a udělil cenu za odvahu šesti oznamovatelům. Zajímáme se o případy korupce v České republice, ať je podezřelým z korupčního jednání kdokoliv," uvedl Kraus.

Podle právního zástupce fondu Petra Kočího, návrh nemohl u soudu uspět. "Soud došel k závěru, že pokud by se MSB Legal cítil činností či výroky Nadačního fondu poškozen, má jistě možnost - jako každá právnická osoba - domáhat se nápravy v řízení o ochranu dobré pověsti právnické osoby. Ovšem nemůže mít právní zájem na tom, aby byl fond zrušen a byla nařízena jeho likvidace," vysvětluje advokát.

Nadační fond proti korupci, který vznikl v roce 2011, je nezávislou iniciativou lidí, kteří nesouhlasí s korupčním jednáním ve státní správě. Jako své cíle organizace uvádí podporu a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti, odhalování korupční činnosti a podporu projektů, které korupci odhalují.

Zakladateli fondu byli kromě Jana Krause také miliardář Karel Janeček a úspěšný podnikatel Stanislav Bernard.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy