Soud zamítl žalobu Jančury, aby České dráhy vrátily sedm miliard nedovolené podpory

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 2. 2019 12:22
Majitel společnosti Regiojet Radim Jančura neuspěl s žalobou, v níž požadoval, aby České dráhy vrátily sedm miliard korun Správě železniční dopravní cesty jako nedovolenou podporu. Podle něj tak stát skrytě subvencoval národního dopravce.
Radim Jančura.
Radim Jančura. | Foto: Jakub Plíhal

České dráhy v roce 2008 převedly na SŽDC část svého majetku, za který dostaly dvanáct miliard korun. Jančura si však nechal udělat znalecký posudek, podle něhož je skutečná hodnota majetku pět miliard korun. Zbytek tak byl podle Jančury skrytá podpora státu. V dubnu 2015 proto podal žalobu a chtěl, aby dráhy uvedenou sumu vrátily.

Soudkyně Městského soudu v Praze Monika Vacková však ve středu žalobu zamítla, aniž by projednávala podstatu věci. Uvedla, že podle unijních pravidel je možné vést řízení o nedovolené podpoře maximálně do deseti let od jejího poskytnutí.

"Pokud tato lhůta uplyne, členské státy nemají pravomoc rozhodovat. A to i kdyby ta částka, o kterou tady jde, veřejnou podporou byla," konstatovala soudkyně.

Regiojet tento výklad odmítl. "My jsme žalobu podali včas. Nemůže jít k naší tíži, že soudy nebyly schopny do deseti let rozhodnout," uvedl právník Regiojetu Martin Winter. Navíc podle něj uvedená podpora nadále trvá. "Žalovaný z té veřejné podpory stále těží. Nakoupil za ni vlaky, které stále používá a dává navíc do odpisů," dodal.

Soudkyně však uvedla, že soukromoprávní žaloba, kterou Regiojet podal, nemůže uvedenou desetiletou promlčecí lhůtu zastavit. "Ta cena byla stanovena na základě posudku soudně ustaveného znalce. O veřejnou podporu se tak jednat nemohlo," reagoval advokát drah Jiří Kindl.

Regiojet oznámil, že se odvolá. Jsme přesvědčeni, že výklad soudu, že naše práva uplynula po deseti letech, je špatný," uvedl Radim Jančura.

 

Právě se děje

před 14 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy