Kauza Kořistka opět u soudu, rozsudek příští týden

mch
10. 9. 2008 15:46
Údajné podplácení Kořistky se nepodařilo prokázat

Praha - Kauza o uplácení v politice, kdy bývalý unionistický poslanec Zdeněk Kořistka nařknul občanskou demokratickou stranu z korupce, se ve středu opět vrátila před soud.

Olomoucký vrchní soud se totiž začal zabývat žalobou na ochranu osobnosti, kterou na Kořistku kvůli neprokázanému obvinění podal spolupracovník šéfa ODS Marek Dalík a lobbista Jan Večerek. Vyhlášení rozsudku se očekává příští týden, na kdy byl soud odročen. 

"Netroufám si říct, jak to dopadne," řekl Aktuálně.cz exposlanec Kořistka.

U soudu se dnes snažil prokázat, že celou dobu mluvil pravdu. "Protože celá věc zásadním způsobem ovlivnila můj život, rozhodl jsem se tedy, že zde musí kromě právních výkladů zaznít i věty, které nejsou jen o paragrafech, ale o pocitech přímého účastníka kauzy," řekl u soudu Kořistka.

Řeč, kterou se hájil Kořistka u soudu, čtěte ZDE.

Jak to tehdy bylo?

Příběh je starý už několik let. Rozpoutal se kvůli schůzce, na které se v polovině roku 2004 sešli exposlanec s poradcem Mirka Topolánka Markem Dalíkem a lobbistou Janem Večerkem.

Marek Dalík
Marek Dalík | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kořistka tehdy tvrdil, že mu oba muži nabídli deset milionů a místo velvyslance. A to za to, že nepodpoří vznikající vládu Stanislava Grosse.

Obvinění se ale nepodařilo prokázat. Celý případ, ve kterém se mezi odposlouchávanými ocitl i šéf ODS a nynější premiér Mirek Topolánek, nakonec skončil odložením. Verdikt potvrdila i nejvyšší žalobkyně Renáta Vesecká. 

A právě kvůli slovům o korupci se rozhořely spory o odškodění. Původně měl Kořistka podle rozhodnutí ostravského soudu zaplatit lobbistům třicet tisíc korun. Každému po patnácti tisících. Exposlanec se však na místě odvolal.

Čtěte více: Kauza Kořistka se vrací. Dalík chce půl miliónu

Kořistka chce, aby Vrchní soud verdikt o omluvě a odškodném zrušil. Dalíkovi s Večerkem se naopak verdikt ostravského soudu zdál příliš mírný. A chtějí, aby Vrchní soud Kořistkovi nařídil zaplatit každému z nich půl milionu. Spor by měl právě příští týden rozhodnout soud.

Kořistka čelí i další žalobě, kterou na něj podala ODS. Strana požadovala odškodnění deset milionů korun. U pražského městského soudu získala 100 tisíc korun. I proti tomu se bývalý poslanec u soudu odvolal, odvolací soud se ale zatím nekonal.

 

Právě se děje

Další zprávy