Nejvyšší správní soud rozhodoval vleklý spor mezi učitelkou angličtiny z Otrokovic na Zlínsku a její sousedkou, která je zároveň matkou dívky, již pedagožka slovně napadla.
U soudu pedagožka našla pro své slovo - primitiv - zastání. Soud řekl, že učitelé nemohou používat při výchovném určování dobrých a špatných příkladů pouze neutrální slova.
Korektnost je na škodu
"Požadování takové neutrálnosti či, módně řečeno, politické korektnosti, by výrazně zmenšilo účinky výchovného působení, neboť by se tak učitel nezřídka zcela vzdálil jazykovému diskurzu svých žáků," stojí v rozhodnutí.
"Poskytnutím negativního příkladu plnila (učitelka) jednu z úloh, které jsou jí jako profesorce na střední škole svěřeny," doplnila mluvčí soudu Sylva Dostálová.
Nejvyšší správní soud však zároveň zdůraznil, že učitelé musejí rozlišovat, v jaké situaci a k jak starým žákům hovoří.
"Jiný přístup je jistě třeba zvolit vůči žákům prvních tříd, kteří jsou ze své povahy značně ovlivnitelní, ale i zranitelní, a jiný k žákům blížícím se k plnoletosti, kteří jsou už více schopni hájit svá práva i práva jiných," míní soudci.
Primitivní pozadí
Vleklý spor mezi sousedy v Otrokovicích začal v roce 2004. Matka dívky podala na otrokovický městský úřad návrh na projednání přestupku, protože sousedka-angličtinářka podle ní nazvala její dceru primitivem.
Učitelka tvrdila, že výrok padl v soukromém rozhovoru s jiným žákem po vyučování. Řekla mu, že jeho prospěch se zhoršuje kvůli stykům s lidmi, které ona považuje za primitivní - mezi nimi zmínila i sousedčinu dívku.
Uvedla i důvody, proč si myslí, že žákyně ze sousedství je primitivní: vodí domu sprejery a jednou na učitelku obnažila pozadí.
Primitiv je opice
Matka oponovala, že urážka zazněla před celou třídou. Slovo primitiv podle ní označuje někoho "nevychovaného, blbého, jednoduchého, prostě opici".
Ponížena se cítila celá rodina, uvedla matka.