Soud se zastal provozovatelů solárů, zamítl Zemanovu žalobu

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 4. 2015 15:59
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman protestoval proti udělení licencí na fotovoltaické elektrárny.
Solární panely. Ilustrační foto.
Solární panely. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Krajský soud v Brně ve čtvrtek zamítl další dvě žaloby nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana proti udělení licencí na fotovoltaické elektrárny. Jeden případ se týkal Křenovic u Slavkova a další elektrárny ve Svitavách.

K zrušení licencí, které firmám udělil Energetický regulační úřad (ERÚ), nebyl podle soudu důvod. Nejvyšší státní zástupce se bude zrušení těchto licencí solárním elektrárnám zřejmě dál domáhat u Nejvyššího správního soudu.

Delší dobu se soud zabýval licencí pro elektrárnu ve Svitavách. Jednání dvakrát odročil. Firma Signo solar PP 04, která licenci dostala, musela prokazovat mimo jiné dlouhodobou schopnost financování podnikatelského záměru. To se jí nakonec u soudu podařilo.

"Také na toto rozhodnutí bude nejvyšší státní zástupce nejspíš reagovat kasační stížností," uvedl mluvčí NSZ Petr Malý.

V případě licence pro solární elektrárnu společnosti ENVA v Křenovicích podle Malého nejvyšší státní zástupce přednesl soudu závažný důkaz o tom, že revizní zprávu vyhotovil někdo jiný. Tento důkaz soud nepřipustil a žalobu zamítl.

Nejvyšší státní zástupce Zeman zatím uspěl podle dostupných informací u Krajského soudu v Brně se dvěma z dvaadvaceti žalob, které podal proti udělení licencí fotovoltaickým elektrárnám Energetickým regulačním úřadem. Několik jich soud zamítl, dalšími se bude zabývat.

Další dvě žaloby soud odmítl z procesních důvodů poté, co ERÚ zrušil původní licence pro elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun na Chomutovsku a v obnoveném řízení je nahradil novými.

Proti novým rozhodnutím o licenci podal nejvyšší státní zástupce dvě nové žaloby, neboť je nadále přesvědčen, že důvod žalob nepominul - totiž že v době udělení původní licence nebyly splněny technické předpoklady.

Všechny žaloby se týkají elektráren, které dostaly licenci před koncem roku 2010, a čerpají tak vyšší dotaci při prodeji vyráběné elektřiny. Od počátku roku 2011 se dotace podstatně snížila. Investoři proto usilovali o to, aby jim ERÚ povolení udělil do konce roku 2010.

Krajský soud v Brně už zamítl několik Zemanových žalob. První se týkala sluneční elektrárny Stálky na Znojemsku, další elektrárny Jeníkov, Unhošť, Moldava a Horní Libchava. Dvěma elektrárnami, které o licenci přišly z rozhodnutí soudu, byly Tuchlovice na Kladensku a Český Dub na Liberecku.

Důvodem byly prokázaná korupce (u elektrárny společnosti Solar CD v Českému Dubu) a scházející odborná způsobilost žadatele. Proto ERÚ neměl licenci vůbec vydat. Další jednání jsou odročená.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy