Soud se zastal dlužníka. Snížil mu úrok o 15 procent

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
10. 4. 2009 6:42
Problémy se splácením úvěrů má každý desátý Čech v produktivním věku
Foto: Aktuálně.cz

Praha - V době přicházející ekonomické krize a rostoucí nezaměstnanosti se soudy důrazně zastaly těch, kteří si půjčili u úvěrových společností nebo bank peníze a teď je nezvládají splácet.

Českobudějovický krajský soud se loni v prosinci postavil na stranu dlužníka, po kterém banka vymáhala vedle zaplacení dluhu i úrok z prodlení více než 25 procent ročně. Soud snížil úrok o patnáct procent.

Podle pravomocného rozhodnutí nejde u úvěrů běžným spotřebitelům - třeba na nákup nové televize - volně sjednávat výši úroků z prodlení, jako se to dělá při půjčování obchodníkům.

Soud stanovil, že pro úvěrové smlouvy se spotřebiteli platí výše úroků, kterou udává občanský zákoník. Ta je zpravidla mnohem nižší, než mají lidé ve smlouvách dohodnuto. V současné době je to devět a čtvrt procenta.

Úrok z prodlení? Místo 25 % jen 10 %

"Mohlo by to znamenat zvrat v této oblasti," říká odborník na spotřebitelské právo Tomáš Hulva. Podle něj se ale banky a úvěrové společnosti budou snažit rozhodnutí soudu obejít. "Místo úroku z prodlení si sjednají smluvní pokuty. Záleží ale i na spotřebiteli, jestli na takové podmínky přistoupí," upozorňuje Hulva.

Společnosti argumentují tím, že úvěrová smlouva se řídí obchodním zákoníkem a tam výše úroku stanovená není a je na svobodné vůli stran, jak vysoké si úroky z prodlení dohodnou.

Podle soudu je ale třeba dbát na ochranu spotřebitele a v tomto případě podle rozsudku platí, že "jakákoli sankce za porušení smluvní povinnosti  účastníkem smlouvy, který není podnikatelem (...), se řídí občanským zákoníkem".

Úrok z prodlení podle občanského zákoníku se mění jednou za půl roku podle aktuální repo sazby České národní banky, která se zvýší o sedm procentních bodů.

Nesplacených úvěrů je o třetinu více

Podle odborníků se s rostoucí nezaměstnaností problém nesplácených úvěrů u nás ještě prohloubí.

Soukromý registr dlužníků, vedený sdružením Solus, už na začátku roku evidoval víc než tři čtvrtě milionu spotřebitelů, kteří mají se splácením problémy.

"Počet záznamů vzrostl meziročně o více než třetinu. Problémy se splácením tak má nebo v uplynulých třech letech měl každý desátý Čech v produktivním věku. Celkem dluží spotřebitelé členským společnostem přes 14,7 miliardy korun. Průměrná dlužná částka po splatnosti činila 19 632 korun," uvedlo sdružení v poslední tiskové zprávě.

 

Právě se děje

Další zprávy