Rath u soudu zachraňoval zapisovatelku, jež zkolabovala

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 4. 10. 2013 15:40
Přímo v soudní síni poskytli rychlou pomoc obžalovaní lékaři Rath s Pancovou
David Rath u soudu
David Rath u soudu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Projednání kauzy exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného z korupce přerušil před Krajským soudem v Praze kolaps zapisovatelky.

Pomoc jí ihned poskytli Rath a další obžalovaná, Kateřina Pancová. Oba jsou lékaři. Ženu odvezla záchranná služba, podle Pancové bude v pořádku.

Zapisovatelka zkolabovala krátce po přestávce, když soud zahájil pokračování projednání kauzy. Jako první si jejích problémů všiml Rath a Pancová, kteří k ní přiběhli a začali se jí věnovat.

"V první fázi jsme viděli, že paní zapisovatelka omdlela, měla oschlé sliznice," řekla Pancová při odchodu ze soudní síně. Příčinou kolapsu prý mohl být nedostatek pití. V takové situaci může člověku podle lékařky klesnout tlak a omdlí. Zapisovatelka jí prý při ošetření také řekla, že je léčená kvůli krevnímu tlaku i poruše srdečního rytmu.

"Po příjezdu lékaře měla stále nízký tlak, proto byla odvezena na vyšetření, aby se srdíčko přešetřilo," dodala Pancová. Žena by podle ní měla být nadále v pořádku - již krátce po zásahu se jí prý "vracela zdravá barva a sama říkala, že se cítí lépe." Soudce Robert Pacovský projednání přerušil do příštího týdne na úterý, kdy má podle programu pokračovat výslechem dalších svědků.

Soud Pancovou minulý týden propustil po více než 16 měsících z vazby, od té doby přichází k soudu sama nebo v doprovodu advokáta. Za mřížemi stále zůstává Rath a Pancové přítel, exposlanec a někdejší šéf středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Kott.

Žalobce viní v kauze celkem 11 lidí z upravování zdravotnických a stavebních zakázek ve Středočeském kraji. Vždy měla vyhrát předem domluvená firma. Výběrová řízení údajně vypadala navenek v pořádku, protože zbylé zúčastněné společnosti dělaly domluvené "křoví". Rathovi hrozí v kauze nejvyšší trest - až 12 let vězení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy