Soud píše, jak Cepl uškodil Vesecké a spol

Michal Žák Michal Žák
11. 3. 2009 11:50
Soudce v kauze justiční mafie pochybil, podle vrchního soudu hned několikrát
Foto: Web advokátní kanceláře

Praha - Připouštěl důkazy, které neměl. A ptal se na věci, o nichž spor nebyl.

Tak se dají ve zkratce popsat hlavní výhrady Vrchního soud k práci soudce Vojtěcha Cepla mladšího, který před rokem posuzoval kauzu takzvané justiční mafie.

A jsou to v kostce i hlavní důvody, proč se Vrchní soud rozhodl už Cepla k případu nepustit. Kauzu sice musí znovu projednat Krajský soud v Praze, ale případ, ve kterém se brání nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká výroku své předchůdkyně Marie Benešové, na stůl Cepl nedostane.

Redakce Aktuálně.cz získala usnesení, v němž odvolací senát - vedený soudkyní Naděždou Žákovou - vysvětluje, proč případ vrací.

"Při přijetí tohoto opatření (případ vrátit, pozn. red.) zohlednil (odvolací soud - pozn. red.) závažnost procesních pochybení samosoudce soudu prvního stupně spočívající zejména v nerespektování zásady koncentrace řízení, provádění důkazů ke skutečnostem, které nebyly vůbec tvrzeny, popř. tvrzeny až v závěrečném návrhu žalované, v nerespektování práva účastníků vyjádřit se ke všem důkazům, které byly provedeny," zdůvodňuje vrchní soud, proč případ odebral známému soudci.

Věci, které nebyly v žalobě

Z usnesení vyplývá, že Cepl pochybil například tím, že se během líčení zabýval věcmi, které nebyly předmětem žaloby žalobců vůči Benešové. Jádro problému tkví v tom, že se žalobci ohrazovali pouze proti výroku, který Benešová pronesla 20. prosince 2007 v pořadu Radiožurnálu Ozvěny dne. Soud se však zabýval i jinými výroky stínové ministryně spravedlnosti.

"Žalobou vymezený skutek soud prvního stupně, v rozporu se zákonem, nerespektoval a dokazování zaměřil i na skutečnosti s předmětem sporu nesouvisející," stojí v usnesení vrchního soudu. "Jen žalobce určuje skutečnosti a posléze skutek, z něhož se odvozuje uplatněný nárok," upozorňuje vrchní soud.

Výtka k důkazům

Problematické podle něj bylo i nakládání s důkazy.

Žalobci podle něj splnili svoji povinnost "tvrzení a důkazní", zatímco žalovaná - Marie Benešová - během prvního jednání tvrdila, že "výroky jsou hodnotovým soudem" a že nepovažuje za nezbytné dokazovat ovlivňování kauzy tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

Krajský soud však "okruh skutečností, které byly tvrzeny a mohou být předmětem dokazování" nerespektoval a zabýval se i věcmi, které "nebyly tvrzeny v rámci obrany žalované". Zmiňuje například kauzu katarského prince Sáního.

Soud navíc chyboval, když "nehodnotil provedené důkazy v souladu s ustanovením §132 o.s.ř. (občanského soudního řádu - pozn. red.)". Náležitě prý neodůvodnil, proč uvěřil části výpovědi svědkyně Andělové (krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová - více v infografice pod textem), ale další části už nikoliv.

Během druhého jednání navíc žalobci navrhovali, aby je soud vyslechl, protože chtěli zpochybnit věrohodnost svědků. Soud však návrhu vyhověl jen z části, zbytek zamítl s tím, že jde o opožděný návrh (Podle zákona musejí být důkazy navrženy během prvního jednání, výjimkou ovšem jsou spory na ochranu osobnosti, kdy mohou být důkazy navrženy dodatečně, pokud mají zpochybnit věrohodnost důkazů předložených během prvního jednání.)

Ozvěny z Kataru

Další výtka souvisí s již zmiňovanou kauzou Katarský princ. Soudce Cepl podle vrchního soudu vzal okolnosti případu za "prokázané a všeobecně známé", tedy za tzv. notorietu - obecně známou skutečnost, která je dostatečně známá, a proto ji není nutno dokazovat.

"Podle názoru odvolacího soudu okolnosti tzv. kauzy Katarský princ za notorietu však považovány být nemohou. Chybí totiž základní předpoklad, že širokému okruhu osob jsou známy všechny skutečnosti," míní vrchní soud. Na kauze prince Sáního přitom "soud prvního stupně založil ve značné části své skutkové a právní závěry a jde o hrubé porušení základních principů dokazování".

Všechny výše uvedené výtky nakonec mohly mít podle vrchního soudu za "následek nesprávné rozhodnutí ve věci, a za odvolacího řízení nemohla být sjednána náprava".

 

Právě se děje

před 17 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 49 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy