Praha - Bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný a další vlastníci společnosti CET 21 s.r.o. byli zproštěni obžaloby z daňového úniku.
Podle Městského soudu v Praze stát na daních při převodu podílů v CET 21 neošidili. Únik podle státního zástupce dělal víc než 38 milionů korun.
Aktuálně.cz rozhodnutí soudu potvrdil advokát třech obžalovaných Roman Kvasnica. "Soud rozhodl podle našeho názoru spravedlivě a s hlubokou znalostí věci," uvedl Kvasnica.
Rozhodnutí ještě není pravomocné. Je možné se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze. Státní zástupce s rozhodnutím počká, dokud nebude mít v ruce písemné vyhotovení rozsudku.
Obžaloba tvrdila, že škoda státu vznikla ve chvíli, kdy Železný od zbylých čtyř majitelů vykupoval v roce 1996 jejich podíly ve firmě, která vlastnila licenci na vysílání televize Nova.
Spolu s Železným byli osvobozeni i další čtyři muži, kteří v devadesátých letech stáli u zrodu projektu televize Nova - Fedor Gál, Vlastimil Venclík, Peter Hurčík a Josef Alán.
Obžaloba vinila čtveřici bývalých majitelů CET 21 a právníka Aleše Rozehnala z toho, že místo aby transparentně prodali podíly v CET 21 s.r.o. a příjmy z toho zdanili, založili fiktivní společnost CET 21 a.s. a vyrovnali se pomocí podílů z ní.
Daňový únik? Ale já byl kupující, hájil se Železný
Podíly z akciové společnosti od zbývajících vlastníků odkoupil Železný za peníze, které mu půjčila americká CME, vlastník servisní organizace Novy.
To bylo podle státní zástupkyně pro prodávající daňově výhodnější, protože pak peníze nevykázali jako příjem, ale jako příjem z prodeje akcií.
Pětice "zakladatelů televize Nova" byla nejprve obviněna z trestného činu krácení daně. U Petera Hunčíka bylo obvinění zmírněno jen na pomoc k trestnému činu (stejně jako u právníka Rozehnala), protože jako Slovák neplatil daně u nás.
Železný se před soudem hájil tím, že o daních ostatních obžalovaných nemůže nic vědět. "Já byl v té transakci kupující, z toho mi žádná daňová povinnost nevyplývá," řekl.