Gál u soudu: S Novou už jsem nechtěl mít nic společného

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
8. 1. 2008 15:15
Stojí za tím Železný, říkají obžalovaní

Praha - U soudu s "otci" televize Nova přišla řada na výpověď polistopadového politika, sociologa Fedora Gála. Po Vladimíru Železném je to nejznámější tvář procesu, ve kterém stát obviňuje bývalé vlastníky společnosti CET 21, že při prodeji této firmy připravili státní poladnu o víc než 38 milinů korun.

"Nechtěl jsem s televizí Nova už mít nic společného. Byli jsme jen bezvýznamným apendixem, který neměl na chod televize žádný vliv," vysvětloval Gál před soudem, proč se rozhodl zbavit svého dílu CET 21.

Obžaloba Gála i další bývalé vlastníky CET 21 (společnosti, která držela licenci na vysílání Novy) viní, že místo aby transparentně prodali podíly v CET 21 s.r.o. a příjmy z toho zdanili, založili fiktivní společnost CET 21 a.s. a vyrovnali se pomocí podílů z ní. Příjmy z akcií jsou totiž osvobozené od daní.

Konkrétně Gál si tak měl podle obžaloby přijít na 17 milionů korun. Gál u soudu rozhodně popřel, že by akciová společnost byla jen zástěrkou pro daňový únik. "Pro americkou CME to byla jedna z cest, jak se dostat k licenci."

Zatímco Vladimír Železný tvrdí, že na transakci s akciemi neměl vliv. Ostatní obžalovaní naopak mají za to, že on s "Američany" vše dojednal.

"My jsem k nim vůbec neměli přístup. Nemohli jsme ani do budovy televize," uvedl Fedor Gál. Jediné, na čem se všichni shodnou, že obžalovaný by měl být i staronový majitel Novy CME, kde plán prodeje vznikl.

Europoslanec Vladimír Železný si také přišel pro autogram od prezidenta Klause.
Europoslanec Vladimír Železný si také přišel pro autogram od prezidenta Klause. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Zakladatelé Novy stojí před soudem. Za únik 38 miliónů

Podle slovenského právníka Romana Kvasnici, který zastupuje vedle Gála i Vlastimila Venclíka, Petera Hunčíka a Josef Alána, je taková konstrukce nesmyslná.

"Nedovedu se představit, že by CME vymýšlela pro moje klienty nějaké daňové úniky. Proč by to dělali?" řekl Aktuálně.cz Kvasnica.

Proč ale CME půjčila Železnému víc než pět milionů dolarů na nákup akcií firmy, která měla jen základní jmění a nevlastnila licenci na vysílání Novy?

"My jsme se CME podlepsali opční smlouvu, která nás zavazovala konat, tak jak řekne CME, a to i v případě podílů ve společnosti CET 21 s.r.o. Sankce za porušení tohoto byly v miliardách dolarů," řekl soudu Fedor Gál.

Na valné hromadě, která následovala několik měsíců po zmíněné transakci s akciemi, ostatní majitelé převedli na Železného víc než 43 procent obchodního podílu v CET 21 s.r.o.

Napětí u soudu: nechtějí vedle Železného ani sedět

Gál i další tři bývalí vlastníci CET 21 vidí za vším snahy Vladimíra Železného a právníka Aleše Rozehnala o osobní prospěch.

Napětí a špatné vztahy mezi nimi jsou zřejmé i z chování v soudní síni. Režisér Vlastmil Venclík ve své výpovědi uvedl, že by měl problém sedět vedle Železného na lavici obžalovaných.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy