Soud osvobodil gang, jenž měl roky vydírat podnikatele

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 8. 2010 13:18
Skupině Milana Zádamského se nepodařilo prokázat, že páchala trestnou činnost
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Soud potvrdil osvobozující rozsudky nad dvanácti členy takzvaného Zádamského gangu.

Podle Vrchní soudu v Praze, který zamítl odvolání státního zástupce, se nedopustili zločinného spolčení, vydírání a dalších trestných činů.

Za tyto trestné činy jim přitom původně hrozilo až deset let za mřížemi.

Jako Berdych

Potrestáni byli pouze čtyři lidé, a to za drobnější delikty. Dušan Orečko a Martin Bláha dostali za výtržnictví roční nepodmíněný trest. Alan Treml odešel s podmínkou za uplácení karlovarských strážníků.

Podmíněný trest dostal také Marek Prukl, důvodem bylo nepovolené držení zbraně.

Samotný proces byl rozsahem a délkou trvání trestné činnosti srovnáván s Berdychovým gangem. Spis čítá přes 10 tisíc stran a celkem se konalo 63 hlavních líčení.

Podle obžaloby byl tzv. Zádamského gang, který vznikl v roce 1999, dobře organizovaný, s přesným rozdělením funkcí.

Šéfem skupiny byl údajně šestatřicetiletý Milan Zádamský, kterému hrozilo až deset let vězení. Nejdůležitějšími pobočníky Zádamského byli Petr Zádamský a Pavel Simandl.

Došlo i na zastrašování lvem

Dvanáctičlenná skupina měla po podnikatelích na Karlovarsku chtít výpalné, nutila je zaměstnávat dosazené vyhazovače, půjčovala i peníze.

Těm, kteří nechtěli platit, nejdříve vyhrožovali, pak došlo i na fyzické násilí. V případě odporu prý gang ničil provozovny, napadal hosty, hrozil likvidací dětí i celých rodin vydíraných.

Sám Zádamský podle žalobce strašil vzpouzející se dlužníky lvem Brutem, kterého choval. Dokonce měl jednoho muže i zavřít ke zvířeti do klece.

Krajský soud už loni v květnu v případu rozhodoval, když rozdělil obžalobu podle stáří spáchaných skutků a vynesl verdikt vztažený k činům z let 2000 a 2001.

Prvních sedm obžalovaných tehdy osvobodil. Vrchní soud ale rozsudek zrušil a případ vrátil zpět s nařízením, aby soud věc řešil jako celek.

Zádamský byl v únoru na základě rozhodnutí Ústavního soudu propuštěn z vazby, ve které strávil přes dva roky.

 

Právě se děje

Další zprávy