Soud osvobodil exšéfa Oleo Chemical v kauze padělané směnky na 127 milionů. Původně dostal šest let

ČTK ČTK
8. 9. 2017 14:23
Soud zprostil obžaloby zakladatele Oleo Chemical Kamila Jirounka. Ten byl potrestán za padělání směnky na 127 milionů korun, Nejvyšší soud ale rozsudek zrušil. Jirounek vinu dlouhodobě popírá a hájí se tím, že směnku nabyl v dobré víře, a když zjistil, že je falešná, sám to ohlásil na policii. Za příčinu této i dalších kauz považuje obchodní spory, které vede s majiteli firmy Ravak.
Kamil Jirounek.
Kamil Jirounek. | Foto: ČTK

Praha - Jeden ze zakladatelů společnosti Oleo Chemical Kamil Jirounek zatím nebude potrestán v kauze padělané směnky na 127 milionů korun. Krajský soud v Praze ho zprostil obžaloby. Jirounek byl pravomocně odsouzen k šesti rokům vězení. Verdikt však zrušil Nejvyšší soud, který kauzu vrátil k novému projednání. Proti osvobozujícímu rozsudku je možné podat odvolání, lhůtu si ponechal státní zástupce i obžalovaní.

Obžaloba Jirounka viní z toho, že si opatřil dokumenty a falešnou směnku, podle kterých měl spolumajitel firmy Ravak Jindřich Vařeka starší dluh vůči firmě Západočeská investorská. Jirounek chtěl od Vařeky peníze vymáhat v civilním řízení. Směnka prošla přes několik lidí. Jako poslední je na ní podepsán Radek Novák, který byl druhým obžalovaným v této kauze. Soud ho rovněž zprostil obžaloby.

Soud se kauzou zabýval potřetí. Nejprve v roce 2014 Jirounka osvobodil. Tento verdikt však zrušil odvolací soud. Po druhém projednávání případu Jirounek v loňském roce dostal osm let vězení. Trest mu pak odvolací soud o dva roky snížil. Jirounek si trest odpykával několik měsíců ve vězení, když do kauzy zasáhl Nejvyšší soud, který nařídil jeho okamžité propuštění a nové projednání kauzy.

Soud byl vázán právním názorem Nejvyššího soudu, který původní verdikt zrušil kvůli tomu, že justice nevyvrátila obhajobu Jirounka a špatně vyhodnotila skutek, pro nějž byl odsouzen. Soudce Ivo Zelinka při zdůvodnění rozsudku uvedl, že Nejvyšší soud v podstatě naznačil, že jsou pochybnosti o vině a, soud tedy musí rozhodnout ve prospěch obžalovaných, což se také stalo.

Za hlavní důkaz ve prospěch obžalovaných dnes soudce označil výpověď Nováka, na jehož svědectví původně byla obžaloba postavena. Plnil totiž příkazy pražských mafiánů, jejichž gang se zabýval vydíráním a paděláním různých dokumentů a zaměřil se také na Jirounka. Novák svědectví změnil až poté, co gang pozatýkala policie a jeho členové byli umístěni do vazby. Pravdivost nové výpovědi podle Zelinky potvrdily například odsuzující rozsudky nad gangem, které soudy vynesly až v poslední době. "Kdyby Novák nepromluvil, tak by možná tato skupina vesele podnikala dál," řekl Zelinka.

Jirounek vinu dlouhodobě popírá. Hájí se tím, že směnku nabyl v dobré víře, a když zjistil, že je falešná, tak to sám ohlásil na policii. Za příčinu této i dalších kauz považuje obchodní spory, které vede s majiteli firmy Ravak. Společnost je významným výrobcem van a sprchových koutů.

Jirounek po jednání řekl, že je rád, že se soud vrátil k původnímu zprošťujícímu rozsudku, který padl před třemi lety. Zatím se nechtěl vyjadřovat k tomu, zda v případě pravomocného zproštění obžaloby bude požadovat po státu odškodnění za to, že byl kvůli kauze zhruba čtyři měsíce ve vězení. "Já si myslím, že je na to ještě dost času. Zvažovat to můžu, ale život pro mě nyní má větší cenu než soudy," uvedl Jirounek.

Jirounek figuruje i v dalších kauzách. Týkají se tunelování Oleo Chemical nebo uvedení nepravdivých údajů při sjednání úvěru na 160 milionů korun. Jirounek i v těchto kauzách vinu popírá.

 

Právě se děje

Další zprávy