Účetní v kauze Oleo Chemicals: Jen jsme vyřizovali faktury, o byznysu jsme nic nevěděli

ČTK ČTK
30. 11. 2015 13:39
Soud vyslechl několik účetních v kauze petrochemické firmy Oleo Chemicals a podnikatele Ivo Rittiga. Všichni shodně uvedli, že měli na starost vyřizování faktur a o samotném byznysu nic nevěděli. Obžaloba tvrdí, že se 10 lidí včetně Rittiga podílelo na vyvedení 20 milionů korun na jeho účty pomocí smluv na poradenství, které se údajně neuskutečnilo. Rittig vinu odmítá.
Ivo Rittig u soudu.
Ivo Rittig u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Soud vyslechl v kauze petrochemické firmy Oleo Chemical (OCh) a podnikatele Ivo Rittiga několik účetních, kteří shodně uvedli, že měli na starost vyřizování faktur a o samotném byznysu nic nevěděli.

Obžaloba tvrdí, že se 10 lidí včetně lobbisty podílelo na vyvedení 20 milionů korun na jeho účty pomocí smluv na poradenství, které se údajně neuskutečnilo.

Rittig obžalobu odmítá, v kauze usiluje jeden z obžalovaných o spolupracující pozici. Případ řeší Městský soud v Praze.

"Kontrola nebyla náš úkol"

Otázky soudkyně Kateřiny Radkovské se často týkaly smluv, které podle obžaloby uzavřeli šéfové OCh s karibskou firmou Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě Cokeville Assets (CA) na poradenství.

Účetní potvrdili, že vyřizovali faktury a platby s CA, kontrola plnění závazků ale nebyla jejich úkolem. O samotném obchodu mezi OCh a CA měli patřičné znalosti šéfové společností.

"Smlouva se mě netýkala, nebyla ekonomická, ale obchodní," řekl jeden z nich.

Účetnímu Olea soudkyně také ukázala ve spisu snímek údajné smlouvy na odměnu Rittigovi, která mu nic neříkala.

Na smlouvu narazil již dříve Rittig při své výpovědi, když označil obžalobu za lež.

Jediné, co ho prý spojuje s případem, je zmíněný dokument nazvaný obžalobou Odsouhlasený výpočet odměny poradce, který údajně podepsal. Lobbista pravost listiny zpochybnil, podpis je prý falešný.

Škoda téměř 20 milionů

Žalobce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze v obžalobě píše o trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Škodu způsobenou firmě OCh spočítal na téměř 20 milionů korun, škodu státu krácením daně na 3,7 milionu a "vypraných" peněz bylo údajně nejméně 13 milionů.

Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení. Soud pokračuje v listopadu, prosinci a lednu výslechy dalších svědků a listinnými důkazy.

Kmeť při výslechu minulý týden odmítl tvrzení o tom, že by v Rittigových obchodech figuroval jako tzv. bílý kůň.

Rittig je podle něj dlouholetý obchodní partner, se kterým vydělal v cizině stovky milionů korun. Kmeť působil za komunismu v zahraničí jako diplomat pod krytím rozvědky. Později se začal věnovat poradenství a byznysu.

Kubiska chce spolupracovat

O pozici spolupracujícího obviněného usiluje účetní Jaroslav Kubiska, který podle vyšetřovatelů pomohl rozkrýt podezřelé finanční machinace.

Ostatní obžalovaní jeho výpověď odmítají, Kubiska podle nich nebyl u důležitých rozhodnutí a jen plnil zadání týkající se pouze části obchodu.

Vedle Rittiga, Kmetě a Kubisky jsou obžalovaní dva zakladatelé OCh Michal Urbánek a Kamil Jirounek a technický šéf firmy Radomír Kučera. Další skupinou jsou advokáti z právní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta and partners) David Michal a Karolína Babáková a jednatel účetní firmy Peskim, Michalův bratr Petr.

Kanceláře plní zadání týkající se byznysu od Rittiga a Kmetě. Seznam uzavírá bývalá účetní firmy Peskim (nyní Oil and Technologies) Jana Šádková.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 59 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy