Účetní v kauze Oleo Chemicals: Jen jsme vyřizovali faktury, o byznysu jsme nic nevěděli

ČTK ČTK
30. 11. 2015 13:39
Soud vyslechl několik účetních v kauze petrochemické firmy Oleo Chemicals a podnikatele Ivo Rittiga. Všichni shodně uvedli, že měli na starost vyřizování faktur a o samotném byznysu nic nevěděli. Obžaloba tvrdí, že se 10 lidí včetně Rittiga podílelo na vyvedení 20 milionů korun na jeho účty pomocí smluv na poradenství, které se údajně neuskutečnilo. Rittig vinu odmítá.
Ivo Rittig u soudu.
Ivo Rittig u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Soud vyslechl v kauze petrochemické firmy Oleo Chemical (OCh) a podnikatele Ivo Rittiga několik účetních, kteří shodně uvedli, že měli na starost vyřizování faktur a o samotném byznysu nic nevěděli.

Obžaloba tvrdí, že se 10 lidí včetně lobbisty podílelo na vyvedení 20 milionů korun na jeho účty pomocí smluv na poradenství, které se údajně neuskutečnilo.

Rittig obžalobu odmítá, v kauze usiluje jeden z obžalovaných o spolupracující pozici. Případ řeší Městský soud v Praze.

"Kontrola nebyla náš úkol"

Otázky soudkyně Kateřiny Radkovské se často týkaly smluv, které podle obžaloby uzavřeli šéfové OCh s karibskou firmou Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě Cokeville Assets (CA) na poradenství.

Účetní potvrdili, že vyřizovali faktury a platby s CA, kontrola plnění závazků ale nebyla jejich úkolem. O samotném obchodu mezi OCh a CA měli patřičné znalosti šéfové společností.

"Smlouva se mě netýkala, nebyla ekonomická, ale obchodní," řekl jeden z nich.

Účetnímu Olea soudkyně také ukázala ve spisu snímek údajné smlouvy na odměnu Rittigovi, která mu nic neříkala.

Na smlouvu narazil již dříve Rittig při své výpovědi, když označil obžalobu za lež.

Jediné, co ho prý spojuje s případem, je zmíněný dokument nazvaný obžalobou Odsouhlasený výpočet odměny poradce, který údajně podepsal. Lobbista pravost listiny zpochybnil, podpis je prý falešný.

Škoda téměř 20 milionů

Žalobce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze v obžalobě píše o trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Škodu způsobenou firmě OCh spočítal na téměř 20 milionů korun, škodu státu krácením daně na 3,7 milionu a "vypraných" peněz bylo údajně nejméně 13 milionů.

Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení. Soud pokračuje v listopadu, prosinci a lednu výslechy dalších svědků a listinnými důkazy.

Kmeť při výslechu minulý týden odmítl tvrzení o tom, že by v Rittigových obchodech figuroval jako tzv. bílý kůň.

Rittig je podle něj dlouholetý obchodní partner, se kterým vydělal v cizině stovky milionů korun. Kmeť působil za komunismu v zahraničí jako diplomat pod krytím rozvědky. Později se začal věnovat poradenství a byznysu.

Kubiska chce spolupracovat

O pozici spolupracujícího obviněného usiluje účetní Jaroslav Kubiska, který podle vyšetřovatelů pomohl rozkrýt podezřelé finanční machinace.

Ostatní obžalovaní jeho výpověď odmítají, Kubiska podle nich nebyl u důležitých rozhodnutí a jen plnil zadání týkající se pouze části obchodu.

Vedle Rittiga, Kmetě a Kubisky jsou obžalovaní dva zakladatelé OCh Michal Urbánek a Kamil Jirounek a technický šéf firmy Radomír Kučera. Další skupinou jsou advokáti z právní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta and partners) David Michal a Karolína Babáková a jednatel účetní firmy Peskim, Michalův bratr Petr.

Kanceláře plní zadání týkající se byznysu od Rittiga a Kmetě. Seznam uzavírá bývalá účetní firmy Peskim (nyní Oil and Technologies) Jana Šádková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy