Soud o kauze rudých trenýrek: Svobodu slova nelze řadit nad právo na majetek

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2016 18:46
Odvolací soud v kauze skupiny Ztohoven a červených trenýrek rozhodl, že právo na svobodné vyjádření nelze nadřazovat právu na ochranu majetku. Odůvodnil tak své rozhodnutí zrušit verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1, podle kterého vyvěšení trenýrek nad Pražský hrad není trestný čin. Skupina Ztohoven vyvěsila nad Hrad místo prezidentské standarty rudé trenýrky loni 19. září.
Červené trenýrky, které vlály nad hradem místo standarty.
Červené trenýrky, které vlály nad hradem místo standarty. | Foto: ČTK

Praha – Právo na svobodu projevu nelze nadřazovat nad právo na ochranu majetku, odůvodnil odvolací soud vrácení případu skupiny Ztohoven k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Vyplývá to z usnesení, kterým soud na konci září vyhověl stížnosti státní zástupkyně a zrušil rozhodnutí, podle nějž není vyvěšení trenýrek trestným činem.

Filip Crhák, Matěj Hájek a David Hons vyměnili prezidentskou standartu za obří červené trenýrky loni 19. září. Chtěli tak protestovat proti politice prezidenta Miloše Zemana. Později oznámili, že vlajku rozstříhali a rozeslali lidem. Žalobci umělce viní z výtržnictví, poškozování cizí věci a krádeže, hrozí jim až tři roky vězení.

Muži přiznali, že standartu za trenýrky vyměnili a že při tom přestřihli lanko na stožáru standarty. Hájili se také tím, že mají právo na svobodný projev. Činem prý skupina chtěla lidem říct, že by se neměli bát vyjadřovat své názory.

Podle zrušeného rozhodnutí obvodního soudu se nepodařilo prokázat, že střechu poškodili právě umělci a že měli v úmyslu standartu ukrást. Kvůli přestřiženému lanku chtěla soudkyně případ předat do přestupkového řízení. Soud v srpnu uvedl, že kdyby umělce uznal vinnými, mohlo by dojít k vytvoření "nebezpečného precedentu hraničícího s totalitními režimy omezujícími svobodu slova a politický názor".

Senát odvolacího pražského městského soudu ale dal za pravdu státní zástupkyni Zuzaně Beňové, která proti rozhodnutí obvodního soudu podala stížnost. Zrušení odůvodnil tím, že by zproštění obžalovaných mohlo povýšit právo svobody slova nad majetkové právo, což by "legitimovalo bezbřehý výkon svobody projevu".

Podle odvolacího soudu se soud prvního stupně také dostatečně nezabýval důkazy ohledně poškozené střechy a standarty. Senát poukázal na to, že sami umělci "nevyloučili, že mohli střechu poškodit".

Stejně tak odvolací soud nesouhlasí s tím, že umělci neměli v úmyslu standartu odcizit. "Není podstatné, jak obžalovaní dále se standartou naložili, zda s ní nakládali sami, či ji pouze předali dalším osobám, podstatné je, že ji odňali z vlastnictví oprávněné osobě," uvedli soudci.

 

Právě se děje

Další zprávy