Soud: Krajské lékárny nemusí vybírat poplatky za recept

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
27. 1. 2009 11:35
Soud nevyhověl žádosti na vydání předběžného opatření
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Poplatky za recept se vybírat nemusejí, rozhodl soud. Nevyhověl tak žádosti na předběžné opatření, kterým chtěli zastavit akci Středočeského kraje soukromí lékárníci. Žaloba na kraj ale trvá.

Kvůli poplatkům, které nevybírají krajské lékárny ve středních Čechách, padla první žaloba minulé úterý. Podalo ji Grémium majitelů lékáren.

Lékárníci současně chtěli, aby soud vydal předběžné opatření. Na základě toho by musely krajské lékárny s nevybíráním třiceti korun za recept okamžitě přestat.

"Opírali jsme se o jednoznačnou právní analýzu, která říká, že jde o porušení pravidel hospodářské soutěže a vytváří se nekalá konkurence," potvrdil deníku Aktuálně.cz šéf Grémia majitelů lékáren Pavel Vítek.

Krajský soud v Praze ale rozhodl, že návrh Grémia majitelů lékáren na předběžné opatření zamítá.

Soud ještě nezačal

"Důvody zamítnutí předběžného opatření byly procedurální," řekl předseda představenstva grémia Marek Hampl. Lékárníci se proto podle něj pokusí co nejdříve zajistit veškeré podklady, které soud pro předběžné opatření požaduje.

"V průběhu února podáme žaloby i na další kraje, které se k nevybírání připojí," řekl Hampl.

Středočeský kraj odpouští poplatky ve svých lékárnách a nemocnicích od začátku tohoto roku. Ostatní kraje už ohlásily, že začnou odpouštět poplatky od 1. února.

Poplatky v ordinacích, nemocnicích a lékárnách musí lidé platit už rok. Loni těsně před vánočními svátky sice opozice ve sněmovně prosadila návrh zákona, kterým se všechny poplatky ruší, zákon ale pravděpodobně nikdy nevejde v platnost.

Tento týden se jím má zabývat senát. Koaliční senátoři chtějí poplatky zachovat a osvobodit od nich jen děti a některé důchodce. S osvobozením dětí souhlasí i nová ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.

 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Kurdové se stahují ze severu Sýrie, příměří ale neprodloužíme, oznámil Erdogan

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí tento den ve 21:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy