reklama
 
 

Soud: Krajské lékárny nemusí vybírat poplatky za recept

27. 1. 2009 11:35
Soud nevyhověl žádosti na vydání předběžného opatření

Praha - Poplatky za recept se vybírat nemusejí, rozhodl soud. Nevyhověl tak žádosti na předběžné opatření, kterým chtěli zastavit akci Středočeského kraje soukromí lékárníci. Žaloba na kraj ale trvá.

Kvůli poplatkům, které nevybírají krajské lékárny ve středních Čechách, padla první žaloba minulé úterý. Podalo ji Grémium majitelů lékáren.

Lékárníci současně chtěli, aby soud vydal předběžné opatření. Na základě toho by musely krajské lékárny s nevybíráním třiceti korun za recept okamžitě přestat.

"Opírali jsme se o jednoznačnou právní analýzu, která říká, že jde o porušení pravidel hospodářské soutěže a vytváří se nekalá konkurence," potvrdil deníku Aktuálně.cz šéf Grémia majitelů lékáren Pavel Vítek.

Krajský soud v Praze ale rozhodl, že návrh Grémia majitelů lékáren na předběžné opatření zamítá.

Soud ještě nezačal

"Důvody zamítnutí předběžného opatření byly procedurální," řekl předseda představenstva grémia Marek Hampl. Lékárníci se proto podle něj pokusí co nejdříve zajistit veškeré podklady, které soud pro předběžné opatření požaduje.

"V průběhu února podáme žaloby i na další kraje, které se k nevybírání připojí," řekl Hampl.

Středočeský kraj odpouští poplatky ve svých lékárnách a nemocnicích od začátku tohoto roku. Ostatní kraje už ohlásily, že začnou odpouštět poplatky od 1. února.

Poplatky v ordinacích, nemocnicích a lékárnách musí lidé platit už rok. Loni těsně před vánočními svátky sice opozice ve sněmovně prosadila návrh zákona, kterým se všechny poplatky ruší, zákon ale pravděpodobně nikdy nevejde v platnost.

Tento týden se jím má zabývat senát. Koaliční senátoři chtějí poplatky zachovat a osvobodit od nich jen děti a některé důchodce. S osvobozením dětí souhlasí i nová ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.

 

autor: Veronika Rodriguez | 27. 1. 2009 11:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama